Albanian Bible

3 Gjonit 1

Juda

Return to Index

Chapter 1

1

  mėshira, paqja dhe dashuria u shumoftė nė ju.

2

  Shumė tė dashur, ndėrsa isha ngulmues qė t`ju shkruaja pėr shpėtimin e pėrbashkėt, ndjeva nevojėn t`ju shkruaj juve, dhe t`ju bėj thirrje tė luftoni pėr besimin, qė u qe trasmetuar shenjtorėve njė herė e pėrgjithmonė.

3

  Sepse depėrtuan ndėrmjet jush disa njerėz, qė qenė shėnuar qė moti pėr kėtė dėnim, tė pabesė qė e kthejnė hirin e Perėndisė tonė nė imoralitet dhe mohojnė tė vetmin Zotėri Perėndi, dhe Zotin tonė Jezu Krisht.

4

  Dhe dua t`ju kujtoj, ndonėse tashmė i dini gjithė kėto, se Zoti, pasi e shpėtoi popullin e tij nga vendi i Egjiptit, pastaj i shkatėrroi ata qė nuk besuan.

5

  Ai i ruajti me pranga tė pėrjetshme nė errėsirė pėr gjyqin e ditės sė madhe, edhe engjėjt qė nuk e ruajtėn gjendjen e tyre tė parė, po e lanė banimin e tyre,

6

  posi Sodoma dhe Gomora edhe qytetet pėrreth, qė u dhanė pas kurvėrimit dhe u dhanė pas ēoroditjesh seksuale, janė vėnė pėrpara si shembull, duke pėsuar ndėshkimin e njė zjarri tė pėrjetshėm;

7

  nė tė njėjtėn menyrė ndotin edhe kėta ėndėrrues mishin, pėrbuzin pushtetin dhe blasfemojnė kundėr dinjiteteve.

8

  Por kryeengjėlli Mikael, kur nė kundėrshtim me djallin debatonte pėr trupin e Moisiut, nuk guxoi tė shqiptojė njė gjykim fyes, por tha: ``Zoti tė qortoftė!``.

9

  Kurse kėta flasin keq pėr tė gjitha gjėrat qė nuk i dinė, dhe pėr tė gjitha gjėrat qė njohin nė menyrė natyrale, si kafshė pa arėsye, nė kėto gjėra prishin veten,

10

  Mjerė ata, sepse kanė marrė rrugėn e Kainit dhe u dhanė pas ēoroditjes sė Balaamit pėr fitim dhe mbaruan nė rebelim e Koreut.

11

  Kėta janė njolla nė agapit tuaja, kur hanė e pinė bashkė me ju pa druajtje duke kullotur veten e tyre; ata janė re pa ujė, tė shtyrė andej kėndej nga erėrat, drurė vjeshte pa fruta, dyfish tė vdekur, tė shkulur me rrėnjė,

12

  valė deti tė egra qė shkumbėzojnė paudhėsitė e tyre, yje tė kėputur pėr tė cilėt ėshtė ruajtur terri i errėsirės pėr gjithmon.

13

  Dhe pėr kėta profetizoi edhe Enoku, i shtati pas Adamit, duke thėnė: ``Ja, Zoti erdhi me mijėrat e tij tė shenjtė,

14

  pėr tė bėrė gjyqin kundėr tė gjithėve dhe pėr tė bindur tė gjithė tė pabesėt nė mes tyre pėr tė gjitha veprat e paudhėsisė dhe pėr tė gjitha fjalėt fyese qė mėkatarėt e pabesė folėn kundėr tij``.

15

  Kėta janė murmuritės, qė ankohen pėr fatin e tyre, qė ecin sipas pasioneve tė tyre; dhe goja e tyre flet fjalė krenarie dhe u bėjnė lajka njerėzve pėr dobi tė vet.

16

  Por ju, shumė tė dashur, mbani mend fjalėt qė ju kanė parathėnė apostujt e Zotit tonė Jezu Krisht.

17

  Ata ju thoshnin qė nė kohėn e fundit do tė ketė tallės qė do tė ecin sipas pasioneve tė tyre tė paudhėsisė.

18

  Kėta janė ata qė shkaktojnė pėrēarjet, njerėz mishor, qė s`kanė Frymėn.

19

  Por ju, shumė tė dashur, duke ndėrtuar veten tuaj mbi besimin tuaj shumė tė shenjtė, duke u lutur nė Frymėn e Shenjtė,

20

  ruhuni nė dashurinė e Perėndisė, duke pritur mėshirėn e Zotit tonė Jezu Krisht, pėr jetėn e pėrjetshme.

21

  Dhe kini dhemshuri pėr njėri duke pėrdorur dallim,

22

  por shpėtojini tė tjerėt me druajtje, duke ia rrėmbyer zjarrit, dhe duke urryer edhe rroben e ndotur nga mishi.

23

  Dhe atij qė mund t`ju ruajė nga ēdo rrėzim dhe t`ju nxjerrė para lavdisė sė tij tė paqortueshėm dhe me gėzim,

24

  tė vetmit Perėndi tė ditur, Shpėtimtarit tonė, i qoftė lavdi, madhėshti, sundim dhe pushtet, tani dhe pėrjetė. Amen.

25

  Zbulesa e Jezu Krishtit, qė Perėndia ia dha pėr t`u treguar shėrbėtorėve tė tij gjėrat qė duhet tė ndodhin pėr sė shpejti dhe e bėri tė ditur, duke ia dėrguar nėpėrmjet engjėllit tė tij, shėrbėtorit tė vet Gjon,

Zbulesa 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: