Albanian Bible

Jakobit 3

Jakobit

Return to Index

Chapter 4

1

  Ju kėrkoni dhe nuk merrni, sepse kėrkoni keqas qė tė shpenzoni pėr kėnaqėsitė tuaja.

2

  O shkelės dhe shkelėse tė kurorės, a nuk e dini se miqėsia me botėn ėshtė armiqėsi me Perėndinė? Ai, pra, qė don tė jetė mik i botės bėhet armik i Perėndisė.

3

  Apo pandehni se Shkrimi thotė kot: ``Fryma qė rri nė ne a lakmon deri nė smirė``?

4

  Por ai jep hir edhe mė tė madh; prandaj thotė: ``Perėndia u kundėrvihet mendjemėdhenjve dhe u jep hir tė pėrulurve``.

5

  Nėnshtrojuni, pra, Perėndisė, kundėrshtoni djallin dhe ai do tė largohet nga ju!

6

  Afrohuni te Perėndia dhe ai do t`ju afrohet juve; pastroni duart tuaja, o mėkatarė; dhe pastroni zemrat o njerėz me dy mendje!

7

  Pikėllohuni, mbani zi dhe qani; tė qeshurit tuaj le tė kthehet nė zi, dhe gėzimi nė trishtim.

8

  Pėruluni pėrpara Zotit, dhe ai do t`ju lartėsojė!

9

  Mos flisni keq pėr njeri tjetrin, vė-llezėr; ai qė flet kundėr vėllait dhe e gjykon vėllanė e vet, flet kundėr ligjit dhe gjykon ligjin; dhe, po tė gjykosh ligjin, ti nuk je zbatues i ligjit, por gjykatės.

10

  Ka vetėm njė Ligjdhėnės, qė mund tė tė shpėtojė ose tė tė ēojė nė humbje; por ti kush je qė gjykon njė tjetėr?

11

  Dhe tani, ju qė thoni: ``Sot ose nesėr do tė shkojmė nė atė qytet, dhe do tė rrijmė atje njė vit, do tė tregtojmė dhe do tė fitojmė``,

12

  ndėrsa nuk dini pėr tė nesėrmen. Sepse ē`ėshtė jeta? Éshtė avull qė duket pėr pak, dhe pastaj humbet.

13

  Nė vend qė tė thoni: ``Nė dashtė Zoti dhe nė paēim jetė, ne do tė bėjmė kėtė ose atė gjė``.

14

  Ju, pėrkundrazi, mburreni nė arrogancėn tuaj; ēdo mburrje e tillė ėshtė e keqe.

15

  Ai, pra, qė di tė bėjė tė mirė edhe nuk e bėn, bėn mėkat.

16

  Dhe tani ju, o pasanikė: qani dhe vajtoni pėr tė kėqijat qė do t`ju zėnė!

17

  Pasuria juaj u kalb dhe rrobat tuaja i brejti tenja.

Jakobit 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: