Albanian Bible

1 Thesalonikasve 5

2 Thesalonikasve

Return to Index

Chapter 1

1

  paēi hir dhe paqe nga Perėndia, Ati ynė, dhe nga Zoti Jezu Krisht.

2

  Ne e kemi pėr detyrė ta falėnderojmė gjithnjė Perėndinė pėr ju, o vėllezėr, sikurse ėshtė fort e drejtė, sepse besimi juaj po rritet shumė dhe dashuria e secilit prej jush pėr njėri-tjetrin po tepron,

3

  aq sa ne vetė po krenohemi me ju nė kishat e Perėndisė, pėr qėndresėn tuaj dhe pėr besimin nė tė gjitha pėrndjekjet dhe vėshtirėsitė qė po hiqni.

4

  Ky ėshtė njė dėftim i gjyqit tė drejtė tė Pėrendisė, qė ju tė ēmoheni tė denjė pėr mbretėrinė e Perėndisė pėr tė cilėn edhe vuani,

5

  sepse ėshtė e drejtė, nga ana e Perėndisė, t`u jepet mundim atyre qė po ju mundojnė,

6

  kurse juve, tė munduarve, tė preheni bashkė me ne, kur Zoti Jezu Krisht tė shfaqet nga qielli me engjėjt e pushtetit tė vet,

7

  nė njė zjarr flakėrues, pėr t`u hakmarrė kundėr atyre qė nuk njohin Perėndi, dhe tė atyre qė nuk i binden ungjillit tė Zotit tonė Jezu Krisht.

8

  Ata do tė ndėshkohen me shkatėrrim tė pėrjetshėm, larg nga fytyra e Zotit dhe nga lavdia e fuqisė sė tij,

9

  kur ai tė vijė, atė ditė, pėr tė qenė i lavdėruar nė shenjtorėt e vet, pėr tė qenė i admiruar nė mes tė atyre qė kenė besuar, sepse dėshmia jonė tek ju u besua.

10

  Edhe pėr kėtė ne vazhdimisht po lutemi pėr ju, qė Perėndia ynė t`ju bėjė tė denjė pėr kėtė thirrje dhe tė pėrmbushė me fuqinė ēdo qėllim tė mirė dhe veprėn e besimit,

11

  qė tė lėvdohet emri i Zotit tonė Jezu Krisht nė ju dhe ju nė tė, sipas hirit tė Perėndisė sonė dhe tė Zotit Jezu Krisht.

12

  Ju lutemi, o vėllezėr, lidhur me ardhjen e Zotit tonė Jezu Krisht dhe me tubimin tonė me tė,

2 Thesalonikasve 2

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: