Albanian Bible

Efesianėve 3

Efesianėve

Return to Index

Chapter 4

1

  me ēdo pėrulėsi e zemėrbutėsi, me durim, duke e duruar njėri-tjetrin nė dashuri,

2

  duke u pėrpjekur tė ruani unitetin e Frymės nė lidhjen e paqes.

3

  Éshtė njė trup i vetėm dhe njė Frym i vetėm, sikurse ju u thirrėt nė shpresėn e vetme tė thirrjes suaj.

4

  Éshtė njė Zot i vetėm, njė besim i vetėm, njė pagėzim i vetėm,

5

  njė Perėndi i vetėm dhe Atė i tė gjithėve, qė ėshtė pėrmbi tė gjithė, nė mes tė tė gjithėve dhe nė ju tė gjithė.

6

  Po secilit nga ne iu dha hiri sipas masės sė dhuntisė sė Krishtit.

7

  Pėr ē`ka Shkrimi thotė: ``Kur ai u ngjit lart, ai e burgosi burgosjen dhe u dha dhurata njerėzve``.

8

  Tani kjo: ``Ai u ngjit``, ē`do tė thotė tjetėr pėrveē se ai mė parė edhe kishte zbritur nė pjesėt mė tė ulta tė dheut?

9

  Ai qė zbriti ėshtė po ai qė edhe u ngjit pėrmbi tė gjithė qiejt, pėr tė pėrmbushur tė gjitha gjėrat.

10

  Dhe ai vetė i dha disa si apostuj, tė tjerė si profetė, tė tjerė si ungjilltarė dhe tė tjerė si barinj e mėsues,

11

  pėr pėrsosjen e shenjtorėve, pėr veprėn e shėrbimit dhe pėr ndėrtimin e trupit tė Krishtit,

12

  derisa tė arrijmė tė gjithė te uniteti i besimit dhe tė njohjes sė Birit tė Perėndisė, te njė njeri i pėrsosur, nė masėn e shtatit tė plotėsisė sė Krishtit,

13

  qė tė mos jemi mė foshnja, tė lėkundur dhe tė transportuar nga ēdo erė doktrineje, nga mashtrimi i njerėzve, nga dinakėria e tyre nėpėrmjet gėnjeshtrave tė gabimit,

14

  por, duke thėnė tė vėrtetėn me dashuri, tė rritemi nė ēdo gjė drejt atij qė ėshtė kreu, Krishti.

15

  Prej tė cilit gjithė trupi, i lidhur mirė dhe i bashkuar, me anė tė kontributit qė jep ēdo gjymtyrė dhe sipas forcės sė ēdo pjese tė veēantė, shkakton rritjen e trupit, pėr ndėrtimin e vetes sė tij nė dashuri.

16

  Kėtė, pra, po dėshmoj nė Zotin: tė mos ecni mė si po ecin ende johebrenjtė e tjerė, nė kotėsinė e mendjes sė tyre,

17

  tė errėsuar nė mendje, tė shkėputur nga jeta e Perėndisė, pėr shkak tė padijes qė ėshtė nė ta dhe ngurtėsimit tė zemrės sė tyre.

18

  Ata, duke u bėrė tė pandjeshėm, e dhanė veten nė shthurje, duke kryer ēdo papastėrti me lakmi tė pangopur.

19

  Por ju nuk e keni njohur kėshtu Krishtin,

20

  nė qoftė se e keni dėgjuar atė dhe keni qėnė tė mėsuar nė tė sipas sė vėrtetės qė ėshtė nė Jezusin,

21

  qė tė zhvisheni, pėr sa i takon sjelljes sė mėparshme, nga njeriu i vjetėr qė korruptohet me anė tė lakmive tė gėnjeshtrės,

22

  dhe tė pėrtėriteni nė frymėn e mendjes suaj

23

  dhe tė visheni me njeriun e ri, tė krijuar sipas Perėndisė nė drejtėsinė dhe shenjtėrinė e sė vėrtetės.

24

  Prandaj, duke e lėnė mėnjanė gėnjeshtrėn, secili t`i thotė tė vėrtetėn tė afėrmit tė vet, sepse jemi gjymtyrė, njeri me tjetrin.

25

  Zemėrohuni dhe mos mėkatoni; dielli tė mos perėndojė mbi inatin tuaj;

26

  dhe mos i jepni vend djallit.

27

  Ai qė vidhte, le tė mos vjedhė mė, por mė tepėr tė mundohet duke bėrė ndonjė punė tė mirė me duart e veta, qė tė ketė t`i japė diēka atij qė ka nevojė.

28

  Asnjė fjalė e keqe le tė mos dalė nga goja juaj, por ajo qė ėshtė e mirė pėr ndėrtimin, sipas nevojės, qė t`u japė hir atyre qė dėgjojnė.

29

  Dhe mos e trishtoni Frymėn e Shenjtė tė Perėndisė, me tė cilin u vulosėt pėr ditėn e shpengimit.

30

  Le tė flaket larg jush ēdo hidhėrim, zemėrim, inat, trazirė dhe shpifje me ēdo ligėsi.

31

  Por jini tė mirė dhe tė mėshirshėm njeri me tjetrin, duke e falur njėri-tjetrin, sikurse edhe Perėndia ju ka falur nė Krishtin.

32

  Bėhuni pra imitues tė Perėndisė, si bij shumė tė dashur,

Efesianėve 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: