Albanian Bible

Gjoni 8

Gjoni

Return to Index

Chapter 9

1

  Kur po kalonte, pa njė njeri qė ishte i verbėr qė nga lindja.

2

  Dhe dishepujt e tij e pyetėn duke thėnė: ``Mėsues, kush ka mėkatuar, ai apo prindėrit e tij, qė ai ka lindur i verbėr?``.

3

  Jezusi u pėrgjigj: ``As ai, as prindėrit e tij s`kanė mėkatuar, por kjo ndodhi qė tek ai tė dėftohen veprat e Perėndisė.

4

  Unė duhet t`i kryej veprat e atij qė mė ka dėrguar sa ėshtė ditė; vjen nata kur askush nuk mund tė veprojė.

5

  Derisa jam nė botė, unė jam drita e botės``.

6

  Pasi kishte thėnė kėto gjėra, pėshtyu pėrdhe, bėri baltė me pėshtymė dhe leu sytė e tė verbrit me tė.

7

  Pastaj i tha: ``Shko, lahu nė pellgun e Siloamit`` (qė do tė thotė: dėrguar); dhe ai shkoi atje, u la dhe u kthye duke parė.

8

  Atėherė fqinjtė dhe ata qė mė parė e kishin parė tė verbėr, thanė: ``A s`ėshtė ky ai qė rrinte ulur dhe lypte?``.

9

  Disa thoshnin: ``Ai ėshtė``. Tė tjerė: ``I pėrngjan atij``. Dhe ai thoshte: ``Unė jam``.

10

  I thanė pra: ``Si tė janė hapur sytė?``.

11

  Ai u pėrgjigj dhe tha: ``Njė njeri, qė quhet Jezus, ka bėrė baltė, m`i leu sytė dhe mė tha: "Shko te pellgu i Siloamit dhe lahu". Dhe unė shkova atje, u lava dhe m`u kthye drita e syve``.

12

  Dhe ata i thanė: ``Ku ėshtė ai?``. Ai u pėrgjigj: ``Nuk e di``.

13

  Atėherė ata e ēuan te farisenjtė atė qė mė parė kishte qenė i verbėr.

14

  Dhe ishte e shtunė kur Jezusi bėri baltėn dhe ia hapi sytė.

15

  Edhe farisenjtė, pra, e pyesnin pėrsėri si e fitoi dritėn e syve. Dhe ai u tha atyre: ``Mė vuri baltė mbi sy, u lava dhe shoh``.

16

  Atėherė disa farisenj thanė: ``Ky njeri nuk ėshtė nga Perėndia, sepse nuk e respekton tė shtunėn!``. Tė tjerė thoshnin: ``Si mund tė kryejė shenja tė tilla njė njeri mėkatar?``. Dhe kishte pėrēarje midis tyre.

17

  E pyetėn, pra, pėrsėri tė verbrin: ``Po ti, ē`thua pėr atė pėr faktin qė t`i ka hapur sytė?``. Ai tha: ``Éshtė njė profet``.

18

  Por Judenjtė nuk besuan se ai kishte qenė i verbėr dhe se kishte fituar dritėn e syve, derisa thirrėn prindėrit e atij qė kishte fituar dritėn e syve.

19

  Dhe i pyetėn ata: ``A ėshtė ky djali juaj, pėr tė cilin ju thoni se ka lindur i verbėr? Vallė si sheh tani?``.

20

  Prindėrit e tij, duke u pėrgjigjur atyre, thanė: ``E dimė se ky ėshtė djali ynė dhe se ka lindur i verbėr,

21

  por ne nuk dimė se si sheh tani ose se kush ia ka hapur sytė; pyeteni atė; ai moshė ka, do t`ju flasė pėr veten e vet``.

22

  Kėto thanė prindėrit e tij, sepse kishin frikė nga Judenjtė; sepse Judenjtė kishin vendosur qė, nėse dikush do ta rrėfente Jezusin si Krishti, do tė pėrjashtohej nga sinagoga.

23

  Prandaj prindėrit e tij thanė: ``Moshė ka, pyeteni atė``.

24

  Atėherė ata e thirrėn pėrsėri njeriun qė kishte qenė i verbėr dhe i thanė: ``Jepi lavdi Perėndisė; ne e dimė se ai njeri ėshtė mėkatar``.

25

  Ai atėherė u pėrgjigj dhe tha: ``Nė ėshtė mėkatar, nuk e di, por di njė gjė, qė isha i verbėr dhe tani shoh``.

26

  E pyetėn pėrsėri: ``Ē`tė bėri? Si t`i ka hapur sytė?``.

27

  Ai u pėrgjigj atyre: ``Unė tashmė ua kam thėnė dhe ju nuk keni dėgjuar; pse doni ta dėgjoni pėrsėri? Doni ndoshta tė bėheni edhe ju dishepuj tė tij?``.

28

  Por ata e fyen dhe thanė: ``Ti je dishepull i tij, por ne jemi dishepuj tė Moisiut!

29

  Ne e dimė se Perėndia i foli Moisiut; sa pėr atė, nuk e dimė se nga ėshtė``.

30

  Ai njeri u pėrgjigj dhe u tha atyre: ``E pra, ėshtė e ēuditshme qė ju tė mos dini nga ėshtė ai; megjithatė ai m`i hapi sytė!

31

  Dhe ne e dimė se Perėndia nuk i dėgjon mėkatarėt, por nėse dikush ėshtė i druajtshėm ndaj Perėndisė dhe bėn vullnetin e tij, ai atė e dėgjon!

32

  Qė prej fillimit tė botės nuk ėshtė dėgjuar qė dikush t`ia ketė hapur sytė njė tė linduri tė verbėr.

33

  Po tė mos ishte ky nga Perėndia, nuk do tė mund tė bėnte asgjė``.

34

  Ata u pėrgjigjėn dhe i thanė: ``Ti ke lindur i tėri nė mėkate e don tė na mėsosh?``. Dhe e nxorėn jashtė.

35

  Jezusi e mori vesh se e nxorėn jashtė dhe, kur e gjeti, i tha: ``A beson ti nė Birin e Perėndisė?``.

36

  Ai u pėrgjigj dhe tha: ``Kush ėshtė, Zot, qė unė tė besoj nė tė?``.

37

  Dhe Jezusi i tha: ``Ti e ke parė; ėshtė pikėrisht ai qė po tė flet``.

38

  Atėherė ai tha: ``Unė besoj, o Zot``; dhe e adhuroi.

39

  Pastaj Jezusi tha: ``Unė kam ardhur nė kėtė botė pėr tė bėrė njė gjyq, qė ata qė nuk shohin tė shohin dhe ata qė shohin tė verbohen``.

40

  Disa nga farisenjtė qė ishin me tė i dėgjuan kėto gjėra dhe i thanė: ``Jemi tė verbėr edhe ne?``.

41

  Jezusi u pėrgjigj atyre: ``Po tė ishit tė verbėr, nuk do tė kishit asnjė mėkat; por tani thoni: "Ne shohim", prandaj mėkati juaj mbetet``.

Gjoni 10

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: