Albanian Bible

Luka 22

Luka

Return to Index

Chapter 23

1

  Atėherė u ngrit gjithė asambleja dhe e ēuan te Pilati.

2

  Dhe filluan ta paditin duke thėnė: ``Kėtė ne e gjetėm qė pėrmbyste kombin tonė dhe ndalonte t`i jepeshin taksa Cezarit, duke u vetėquajtur njė mbret, Krishti``.

3

  Atėherė Pilati e pyeti duke thėnė: ``A je ti mbreti i Judenjve?``. Dhe Jezusi iu pėrgjigj dhe tha: ``Ti po thua``.

4

  Pilati u tha atėherė krerėve tė priftėrinjve dhe popullit: ``Unė nuk po gjej asnjė faj te ky njeri``.

5

  Por ata ngulnin kėmbė, duke thėnė: ``Ai po ngre popullin nė kryengritje duke mėsuar nė mbarė Judenė, qė nga Galilea e deri kėtu``.

6

  Atėherė Pilati, kur dėgjoi se u fol pėr Galilenė, pyeti nė se ai njeri ishte Galileas.

7

  Dhe kur mori vesh se ai i takonte juridiksionit tė Herodit, e dėrgoi te Herodi, i cili, ndėr ato ditė, ndodhej edhe ai nė Jeruzalem.

8

  Kur Herodi pa Jezusin, u gėzua shumė; prej shumė kohėsh ai donte ta shihte, sepse kishte dėgjuar shumė pėr tė dhe shpresonte tė shihte ndonjė mrekulli tė kryer prej tij.

9

  Ai i drejtoi shumė pyetje, por Jezusi nuk u pėrgjigj fare.

10

  Ndėrkaq krerėt e priftėrinjve dhe skribėt rrinin aty dhe e paditnin me furi.

11

  Atėherė Herodi, me ushtarėt e vet, mbasi e fyu dhe e talli, e veshi me njė rrobe tė shkėlqyeshme dhe ia riktheu Pilatit.

12

  Atė ditė Herodi dhe Pilati u bėnė miq me njėri-tjetrin, ndėrsa mė parė ishin armiq.

13

  Atėherė Pilati, mblodhi krerėt e priftėrinjve, kryetarėt dhe popullin,

14

  dhe u tha atyre: ``Ju mė prutė kėtė njeri si ēoroditės tė popullit; dhe ja, unė, pasi e hetova para jush, nuk kam gjetur tek ai asnjė nga fajet pėr tė cilat ju e paditni,

15

  dhe as Herodi, sepse na e ktheu pėrsėri te ne; nė fakt ai s`ka bėrė asgjė qė tė meritojė vdekjen.

16

  Prandaj, pasi ta fshikullojnė, do ta lėshoj``.

17

  Tani me rastin e festės sė Pashkės qeveritari duhet tė lironte dikė.

18

  Por ata, tė gjithė njėzeri, bėrtitėn duke thėnė: ``Vraje kėtė dhe na liro Barabėn``.

19

  Ky ishte hedhur nė burg pėr njė trazirė tė bėrė nė qytet dhe pėr vrasje.

20

  Prandaj Pilati, duke dashur tė lėshojė Jezusin, u foli pėrsėri.

21

  Por ata bėrtitnin duke thėnė: ``Kryqėzoje!``.

22

  Pėr tė tretėn herė ai u tha atyre: ``Po ē`tė keqe bėri ky? Unė nuk gjeta nė tė asnjė faj qė tė meritojė vdekjen. Prandaj, pasi ta fshikullojnė, do ta lėshoj``.

23

  Por ata ngulnin kėmbė me britma te mėdha duke kėrkuar qė ta kryqėzonin; dhe britmat e tyre dhe tė krerėve tė priftėrinjve u bėnė mbisunduese.

24

  Atėherė Pilat vendosi qė tė bėhej ēka ata kėrkonin.

25

  Dhe ua lėshoi atė qė qe burgosur pėr trazirė dhe vrasje dhe qė ata e kishin kėrkuar; dhe Jezusin ia dorėzoi vullnetit tė tyre.

26

  Ndėrsa po e ēonin, kapėn njėfarė Simoni nga Kirena, qė po kthehej nga fusha, e ngarkuan me kryqin qė ta mbarte pas Jezusit.

27

  Dhe e ndiqte njė turmė e madhe populli dhe disa gra qė hidhėroheshin dhe vajtonin pėr tė.

28

  Por Jezusi u kthye nga ato dhe u tha: ``O bija tė Jeruzalemit, mos qani pėr mua, por qani pėr veten tuaj dhe pėr fėmijėt tuaj.

29

  Sepse ja, do tė vijnė ditėt kur do tė thuhet: "Lum gratė shterpe dhe lum barqet qė nuk kanė pjellė dhe gjinjtė qė nuk kanė mėndur!".

30

  Atėherė do tė fillojnė t`u thonė maleve: "Bini pėrmbi ne!", dhe kodrave: "Na mbuloni!".

31

  Sepse, nė se bėhet kėshtu me drurin e njomė, ē`do tė bėhet me tė thatin?".

32

  Dhe dy tė tjerė, qė ishin keqbėrės, i prunė bashkė me tė, pėr t`i vrarė.

33

  Dhe kur arritėn nė vendin qė quhet ``Kafka``, aty e kryqėzuan atė dhe keqbėrėsit, njėrin nė tė djathtė dhe tjetri nė tė majtė.

34

  Dhe Jezusi tha: ``O Atė, fali ata sepse nuk dinė ē`bėjnė``. Pastaj, pasi i ndanė rrobat e tij, hodhėn short.

35

  Dhe populli rrinte aty pėr tė parė; dhe kryetarėt me popullin e pėrqeshnin, duke thėnė: ``Ai i shpėtoi tė tjerėt, le tė shpėtojė veten, po qe se me tė vėrtetė ėshtė Krishti, i zgjedhuri i Perėndisė``.

36

  Edhe ushtarėt e tallnin, duke iu afruar dhe duke i ofruar uthull,

37

  dhe duke thėnė: ``Nėse ti je mbreti i Judenjve, shpėto veten``.

38

  Pėrveē kėsaj pėrmbi kryet e tij ishte njė mbishkrim me shkronja greke, latine dhe hebraike: "KY ÉSHTÉ MBRETI I JUDENJVE".

39

  Tani njė nga keqberėsit e kryqėzuar e shau duke thėnė: ``Nėse ti je Krishti, shpėto vetveten dhe neve``.

40

  Por ai tjetri duke e pėrgjigjur e qortoi duke i thėnė: ``A s`ke frikė nga Perėndia, qė je nėn tė njėjtin dėnim?

41

  Nė realitet, ne me tė drejtė jemi dėnuar, sepse po marrim ndėshkimin e merituar pėr ato qė kemi kryer, ndėrsa ky nuk ka bėrė asnjė tė keqe``.

42

  Pastaj i tha Jezusit: ``Zot, kujtohu pėr mua kur tė vish nė mbretėrinė tėnde``.

43

  Atėherė Jezusi i tha: ``Nė tė vėrtetė po tė them: sot do tė jesh me mua nė parajsė``.

44

  Ishte afėrsisht ora e gjashtė dhe errėsira e mbuloi gjithė vendin deri nė orėn e nėntė.

45

  Dielli u err dhe perdja e tempullit u nda nė mes.

46

  Dhe Jezusi bėrtiti me zė tė lartė dhe tha: ``O Atė, nė duart e tua po e dorėzoj frymėn tim!``. Dhe, si tha kėto, dha fryma.

47

  Atėherė centurioni, kur pa ē`ndodhi, pėrlėvdoi Perėndinė duke thėnė: ``Me tė vėrtetė ky njeri ishte i drejtė!``.

48

  Dhe gjithė turma, qė ishte mbledhur pėr tė parė ē`po ndodhte, kur e pa kėtė, u kthye duke rrahur kraharorin.

49

  Tė gjithė tė njohurit e tij dhe gratė qė e kishin ndjekur qė nga Galilea qendronin larg, duke parė kėto gjėra.

50

  Tani ishte njė burrė me emėr Jozef, qė ishte anėtar i sinedrit, njeri i drejtė dhe i mirė;

51

  ai nuk kishte miratuar vendimin dhe veprimin e tė tjerėve. Ai ishte nga Arimatea, qytet i Judesė dhe priste edhe ai mbretėrinė e Perėndisė.

52

  Ai iu paraqit Pilatit dhe kėrkoi trupin e Jezusit.

53

  Dhe, pasi e zbriti poshtė nga kryqi, e mbėshtolli nė njė ēarēaf dhe e vuri nė njė varr tė gėrmuar nė shkėmb, ku ende nuk ishte varrosur asnjeri.

54

  Ishte dita e Pėrgatitjes dhe e shtuna po fillonte.

55

  Gratė qė kishin ardhur me Jezusin nga Galilea duke e ndjekur nga afėr, e panė varrin dhe mėnyrėn se si ishte vėnė trupi i Jezusit;

56

  pastaj ato u kthyen dhe pėrgatitėn erėra tė mira dhe vajra; dhe gjatė sė shtunės pushuan, sipas urdhėrimit.

Luka 24

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: