Albanian Bible

Jeremia 11

Jeremia

Return to Index

Chapter 12

1

  Ti je i drejtė, o Zot, si mund tė diskutoj me ty? Megjithatė do tė flas me ty lidhur me gjykimet e tua. Pse udha e tė pabesėve shkon mbarė? Pse jetojnė tė qetė ata qė veprojnė me pabesi?

2

  I ke mbjellė dhe kanė lėshuar madje rrėnjė; rriten dhe mbajnė madje fryte. Ti je afėr gojės sė tyre, por larg zemrės sė tyre.

3

  Por ti, o Zot mė njeh, mė shikon dhe shqyrton zmrėn time nė pėrqasje me ty. Tėrhiqi nė thertore si dele dhe veēoji pėr ditėn e kėrdisė!

4

  Deri kur do tė mbajė zi vendi dhe do tė thahet bari i ēdo fushe? Nga shkaku i ligėsisė sė banorėve tė tij, kafshėt dhe zogjtė shfarosen, sepse ata thonė: "Ai nuk do ta shikojė fundin tonė".

5

  Nė rast se ti fugon me kėmbėsorėt dhe ata tė lodhin, si mund tė hysh nė garė me kuajt? Nė rast se e ndjen veten tė sigurt vetėm nė njė vend paqėsor, ēfarė do tė bėsh kur Jordani do tė fryhet?

6

  Sepse edhe vėllezėrit e tu dhe shtėpia e atit tėnd kanė vepruar nė mėnyrė tė pabesė ndaj teje; edhe ata tė bėrtasin nga pas me zė tė lartė. Mos ki besim tek ata kur do tė thonė fjalė tė mira.

7

  Braktisa shtėpinė time, hodha poshtė trashėgiminė time; dhashė atė qė kam mė tė shtrenjtė nė duart e armiqve tė tij.

8

  Trashėgimia ime ėshtė bėrė pėr mua si njė luan nė pyll; lėshoi ulėrimėn e tij kundėr meje; pėr kėtė e urreva.

9

  Trashėgimia ime ka qenė pėr mua si njė shpend grabitqar lara-lara; shpendėt grabitqarė hidhen kundėr saj nga ēdo anė. Shkoni, mblidhini tėrė kafshėt e fushės, sillini kėtu qė t`i gėlltisin!

10

  Shumė barinj kanė shkretuar vreshtin tim, kanė shkelur pjesėn time, e kanė katandisur pjesėn time tė kėndshme nė njė shkretėtirė tė mjeruar.

11

  E kanė katandisur nė njė shkretim; e shkretuar, tė pikėllon para meje; tėrė vendi ėshtė i shkretuar, por asnjeri nuk mendon pėr tė.

12

  Mbi tė gjitha lartėsitė e shkretėtirės kanė arritur shkatėrruesit dhe shpata e Zotit e pėrpin vendin nga njė skaj nė skajin tjetėr tė tij; asnjė mish nuk ka paqe.

13

  Kanė mbjellė grurė, por korrin gjemba; janė lodhur, por pa asnjė pėrfitim. Do t`u vijė turp nga korrja juaj, pėr shkak tė zemėrimit tė fortė tė Zotit!

14

  Kėshtu thotė Zoti pėr tė gjithė fqinjėt e mi tė kėqij, qė prekin trashėgiminė qė i dhashė nė zotėrim popullit tim Izrael: "Ja, do t`i ērrėnjos nga vendi i tyre dhe do tė ērrėnjos shtėpinė e Judės nė mes tė tyre.

15

  Por ka pėr tė ndodhur qė, pasi t`i kem ērrėnjosur, do tė mė vijė keq pėrsėri pėr ta dhe do ta ēoj pėrsėri secilin nė trashėgiminė e tij, secilin nė vendin e tij.

16

  Dhe ka pėr tė ndodhur qė, nė rast se mėsojnė me kujdes rrugėt e popullit tim dhe nė se betohen me emrin tim, duke thėnė: "Zoti rron", ashtu siē e kanė mėsuar popullin tim tė betohet pėr Baalin, do tė vendosen mirė e bukur nė mes tė popullit tim.

17

  Por nė rast se nuk do tė dėgjojnė, unė do ta ērrėnjos plotėsisht atė komb dhe do ta shkatėrroj", thotė Zoti.

Jeremia 13

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: