Albanian Bible

Isaia 49

Isaia

Return to Index

Chapter 50

1

  Kėshtu thotė Zoti: "Ku ėshtė letra e shkurorėzimit e nėnės tuaj me tė cilėn unė e ndava? Ose te cili nga huadhėnėsit e mi ju shita? Ja, ju jeni shitur pėr shkak tė paudhėsive tuaja dhe nėnėn tuaj ėshtė ndarė pėr shkak tė shkeljeve tuaja.

2

  Kur erdha, pse s`kishte njeri? Pse, kur thirra, askush nuk u pėrgjigj? Éshtė me tė vėrtetė dora ime tepėr e shkurtėr pėr tė shpėtuar apo nuk paskam forcėn pėr tė ēliruar? Ja, me kėrcėnimin tim po thaj detin dhe i kthej lumenjtė nė shkretėtirė; peshku i tyre po qelbet pėr mungesė uji dhe po ngordh nga etja.

3

  Unė i vesh qiejtė me tė zeza dhe u jap atyre njė grathore pėr mbulesė".

4

  Zoti, Zoti, mė ka dhėnė gjuhėn e dishepujve qė tė mund ta mbaj me fjalė tė lodhurin; ai mė zgjon ēdo mėngjes; zgjon veshin tim, qė unė tė dėgjoj si veprojnė dishepujt.

5

  Zoti, Zoti, mė ka hapur veshin dhe unė nuk kam qenė rebel, as jam tėrhequr prapa.

6

  I paraqita kurrizin tim atij qė mė rrihte dhe faqet e mia atij qė mė shkulte mjekrėn; nuk ia fsheha fytyrėn time poshtėrimit dhe tė pėshtyrave.

7

  Por Zoti, Zoti, mė ka ndihmuar, prandaj nuk qeshė hutuar; pėr kėtė arsye e bėra fytyrėn time si njė strall dhe e di qė nuk do tė turpėrohem.

8

  Éshtė afėr ai qė mė justifikon; kush do tė mė kundėrshtojė mua? Le tė paraqitemi bashkė. Kush ėshtė kundėrshtari im? Le tė mė afrohet mua.

9

  Ja, Zoti, Zoti, do tė mė ndihmojė; kush ėshtė ai qė do tė mė dėnojė? Ja, tė gjithė ata do tė konsumohen si njė palė rroba, tenja do t`i brejė".

10

  Kush prej jush ka frikė nga Zoti dhe dėgjon zėrin e shėrbėtorit tė tij? Kush ecėn nė terr pa asnjė dritė, le tė ketė besim nė emrin e Zotit dhe tė mbėshtehet te Perėndia i tij!

11

  Ja, ju tė gjithė qė ndizni njė zjarr, qė rrethoheni me ura zjarri, shkoni nė flakėt e zjarrit tuaj dhe midis urave qė keni ndezur! Nga dora ime do tė keni kėtė: ju do tė lėngoni nė vuajtje.

Isaia 51

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: