Albanian Bible

Isaia 25

Isaia

Return to Index

Chapter 26

1

  Atė ditė do tė kėndohet kjo kėngė nė vendin e Judės: "Ne kemi njė qytet tė fortė; Perėndia ka vėnė shpėtimin pėr mure dhe pėr bastione.

2

  Hapni portat dhe le tė hyjė kombi i drejtė, qė ruan besnikėrinė".

3

  Mėndjes qė pushon te ti, ti i ruan njė paqe tė pėrsosur, sepse kjo ka besim te ti.

4

  Kini besim te Zoti pėrjetė, sepse Zoti, po, Zoti ėshtė shkėmbi i pėrjetshėm.

5

  Ai ka pėrulur ata qė rrinin lart, ka ulur qytetin e lartė, e ka ulur deri nė tokė, e ka hedhur nė pluhur;

6

  kėmbėt e shkelin, pikėrisht kėmbėt e tė varfėrit dhe hapat e mjeranėve.

7

  Rruga e tė drejtit ėshtė e drejtė; o Perėndi i drejtė, ti sheshon shtegun e tė drejtit.

8

  Po, nė rrugėn e gjykimeve tė tua, o Zot, ne tė kemi pritur. Dėshira e shpirtit tonė i drejtohet emrit tėnd dhe kujtimit tėnd.

9

  Me shpirtin tim tė dėshiroj natėn, po, me frymėn qė ėshtė brenda meje tė kėrkoj nė mėngjes herėt; sepse kur shfaqen gjykimet e tua mbi tokė, banorėt e botės mėsojnė drejtėsinė.

10

  Nė rast se falet i pabesi, ai nuk do ta mėsojė drejtėsinė; ai do tė veprojė nė mėnyrė tė ēoroditur nė vendin e ndershmėrisė dhe nuk do tė mund tė shikojė madhėshtinė e Zotit.

11

  O Zot, dora jote ėshtė ngritur, por ata nuk e shohin. Por ata do ta shohin zellin tėnd pėr popullin tėnd dhe do tė mbeten tė hutuar; po, zjarri i armiqve tė tu do t`i pėrpijė.

12

  O Zot, ti do tė vendosėsh paqen pėr ne, sepse ti kryen pėr ne ēdo vepėr tonėn.

13

  O Zot, Perėndia ynė, zotėr tė tjerė, veē teje, na kanė sunduar; por vetėm pėr ty tė mbajmė mend emrin.

14

  Tė vdekurit nuk do tė rijetojnė mė, ata qė shkuan nuk do tė vijnė mė; prandaj ti i ke ndėshkuar, ke shkatėrruar dhe ke zhdukur ēdo kujtim tė tyre.

15

  Ti e ke rritur kombin, o Zot, e ke rritur kombin, je pėrlėvduar; i ke zgjeruar tėrė kufijtė e vendit.

16

  O Zot, nė ēastet e fatkeqėsisė tė kanė kujtuar, kanė bėrė njė lutje kur ndėshkimi yt po i godiste.

17

  Ashtu si njė grua me barrė qė ėshtė gati pėr tė lindur dhe pėrpėlitet dhe ulėrin nga tė prerat qė ka, kėshtu kemi qenė ne para teje, o Zot.

18

  Jemi ngjizur, kemi ndjerė dhembjet, ashtu sikur tė kishim pėr tė lindur, por ishte vetėm erė; nuk i kemi dhėnė asnjė shpėtim vendit dhe banorėt e botės nuk kanė rėnė.

19

  Tė vdekurit e tu do tė rijetojnė, bashkė me kufomėn time, do tė ringjallen. Zgjohuni dhe gėzohuni, o ju qė banoni nė pluhur! Sepse vesa jote ėshtė si vesa e njė drite qė shkėlqen dhe toka do tė nxjerrė nė dritė tė vdekurit.

20

  Shko, o populli im, hyr nė dhomat e tua, mbylli portat e tua prapa teje; fshihu pėr njė ēast, deri sa tė kalojė zemėrimi.

21

  Sepse ja, Zoti del nga banesa e tij pėr tė ndėshkuar paudhėsinė e banorėve tė tokės; toka do tė nxjerrė nė shesh gjakun e derdhur dhe nuk do tė t`i fshehė mė tė vrarėt e saj.

Isaia 27

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: