Albanian Bible

Isaia 19

Isaia

Return to Index

Chapter 20

1

  Nė vitin qė Tartani erdhi nė Ashdod, i dėrguar nga Sargoni, mbret i Asirisė, ai luftoi kundėr Ashdodit dhe e pushtoi.

2

  Nė atė kohė Zoti foli me anė tė Isaias, birit tė Amotsit, dhe i tha: "Shko dhe hiqe thesin nga ijėt e tua dhe hiqi kėpucėt nga kėmbėt e tua". Ai veproi kėshtu, duke shkuar lakuriq dhe zbathur.

3

  Pastaj Zoti tha: "Ashtu si shėrbėtori im Isaia shkoi lakuriq dhe zbathur gjatė tre vjetve si shenjė dhe paralajmėrim kundėr Egjiptit dhe Etiopisė,

4

  kėshtu mbreti i Asirisė do t`i ēojė robėrit e Egjiptit dhe tė internuarit e Etiopisė, tė rinj dhe pleq, lakuriq dhe tė zbathur, vithezhveshur pėr turp tė Egjiptit.

5

  Atėherė ata do tė tremben dhe do tė shushaten pėr shkak tė Etiopisė, shpresės sė tyre, dhe pėr shkak tė Egjiptit, lavdisė sė tyre.

6

  Atė ditė banorėt e kėsaj krahine bregdetare do tė thonė: "Ja, ēfarė u ndodhi atyre te tė cilėt kishim mbėshtetur shpresėn tonė dhe pranė tė cilėve ishim strehuar pėr tė kėrkuar ndihmė, pėr t`u ēliruar nga mbreti i Asirisė. Si do tė shpėtojmė ne?".

Isaia 21

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: