Albanian Bible

Predikuesi 9

Predikuesi

Return to Index

Chapter 10

1

  Mizat e ngordhura e qelbin vajin e parfumierit; kėshtu pak marrėzi prish vlerėn e diturisė dhe tė lavdisė.

2

  Zemra e tė urtit ėshtė nė tė djathtė tė tij, por zemra e budallait ėshtė nė tė majtė tė tij.

3

  Edhe kur budallai ecėn rrugės, arsyeja i mungon dhe u tregon tė gjithėve se ėshtė budalla.

4

  Nė qoftė se zemėrimi i njė mbreti ndizet kundėr teje, mos e lėr vendin tėnd, sepse gjakftohtėsia i fashit fyerjet edhe kur janė tė rėnda;

5

  Éshtė njė e keqe qė kam parė nėn diell, njė gabim qė vjen nga ai qė qeveris;

6

  marrėzia ėshtė vėnė nė detyra tė larta, ndėrsa tė pasurit ulen nė vėnde tė ulėta.

7

  Kam parė shėrbėtorė mbi kuaj dhe princa tė ecin mė kėmbė si shėrbėtorė.

8

  Kush ēel njė gropė mund tė bjerė brėnda dhe kush rrėzon njė mur mund tė kafshohet nga njė gjarpėr.

9

  Kush zhvendos gurė mund tė plagoset dhe kush ēan drutė vihet nė rrezik.

10

  Nė qoftė se sėpata topitet dhe nuk mprehet, duhet tė pėrdoret me mė tepėr forcė; por dituria ka epėrsinė t`ia dalė gjithnjė mbarė.

11

  Nė qoftė se gjarpėri kafshon sepse nuk ėshtė magjepsur, magjistari bėhet i kotė.

12

  Fjalėt e gojės tė tė urtit janė plot hir, por buzėt e budallait e shkatėrrojnė.

13

  Fillimi i ligjėratės sė tij ėshtė budallallėk dhe fundi ėshtė marrėzi e dėmshme.

14

  Edhe sikur budallai t`i shumojė fjalėt e tij, njeriu nuk di se ēfarė do tė ndodhė; kush mund t`i thotė ēfarė do tė ndodhė pas tij?

15

  Lodhja e budallait e rraskapit, sepse ai nuk di as si tė shkojė nė qytet.

16

  Mjerė ti, o vend, mbreti i tė cilit ėshtė njė fėmijė dhe princat e tij ia shtrojnė qė nė mėngjes!

17

  Lum ti, o vend, qė ke mbret nga njė soj fisnik, dhe princa qė hanė nė kohėn e duhur pėr tė vėnė nė vend forcat e tyre dhe jo pėr t`u dehur!

18

  Pėr shkak tė pėrtacisė trarėt e shtėpisė rrėzohen dhe gjerbon pėr shkak tė plogėshtisė sė duarve.

19

  Njė banket shtrohet pėr t`u dėfryer dhe vera i jep gaz jetės, por paraja i pėrgjigjet ēdo nevojtari.

20

  Mos mallko mbretin as me mend dhe mos mallko tė pasurin nė dhomėn tėnde tė fjetjes, sepse njė zog i qiellit mund ta ēojė larg zėrin tėnd, dhe njė zog qė fluturon mund ta bėjė tė ditur kėtė gjė.

Predikuesi 11

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: