Albanian Bible

Fjalėt e urta 5

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 6

1

  Biri im, nė qoftė se je bėrė garant pėr tė afėrmin tėnd, nė rast se ke dhėnė dorėn si garanci pėr njė tė huaj,

2

  je zėnė nė lakun e fjalėve tė gojės sate, je zėnė nga fjalėt e gojės sate.

3

  Bėj kėtė, pra, biri im, dhe shpengohu, sepse ke rėnė nė duart e tė afėrmit tėnd. Shko, hidhu nė kėmbėt e tij dhe ngul kėmbė me tė madhe te i afėrmi yt.

4

  Mos u jep gjumė syve tė tu as ēlodhje qepallave tė tua;

5

  ēlirohu si gazela nga dora e gjahtarit, si zogu nga dora e atij qė kap zogjtė.

6

  Shko te milingona, o pėrtac, vėr re zakonet e saj dhe bėhu i urtė.

7

  Ajo nuk ka as kryetar, as mbikėqyrės, as zot;

8

  e gjen ushqimin nė verė dhe mbledh zahirenė e saj gjatė korrjes.

9

  Deri kur, o pėrtac, do tė rrish duke fjetur? Kur do tė shkundesh nga gjumi yt?

10

  Tė flesh pak, tė dremitėsh pak, tė rrish me duar nė ije pėr t`u ēlodhur,

11

  kėshtu varfėria jote do tė vijė si njė vjedhės, dhe skamja jote si njė njeri i armatosur.

12

  Njeriu pa vlerė, njeriu i keq, ecėn me njė gojė tė ēoroditur;

13

  luan syrin, flet me kėmbėt, bėn shenja me gishta;

14

  ka ligėsi nė zemėr, kurdis vazhdimisht tė keqen dhe mbjell grindje.

15

  Prandaj shkatėrrimi i tij do tė vijė papritur, nė njė ēast do tė shkatėrrohet pa rrugėdalje tjetėr.

16

  Zoti i urren kėto gjashtė gjėra, madje shtatė janė tė neveritshme pėr tė:

17

  sytė krenare, gjuha gėnjeshtare, duart qė derdhin gjak tė pafajshėm,

18

  zemra qė kurdis plane tė kėqija, kėmbėt qė turren shpejt drejt sė keqes,

19

  dėshmitari i rremė qė thotė gėnjeshtra dhe ai qė shtie grindje midis vėllezėrve.

20

  Biri im, ruaje urdhėrimin e atit tėnd dhe mos harro mėsimet e nėnės sate.

21

  Mbaji vazhdimisht tė lidhura nė zemrėn tėnde dhe fiksoji rreth qafės sate.

22

  Kur do tė ecėsh, do tė tė udhėheqin; kur tė pushosh, do tė tė ruajnė; kur tė zgjohesh, do tė flasin me ty.

23

  Sepse urdhėrimi ėshtė njė llambė, mėsimi njė dritė, dhe ndreqjet e mėsimit janė rruga e jetės,

24

  pėr tė tė mbrojtur nga gruaja e keqe, nga lajkat e gjuhės tė gruas sė huaj.

25

  Mos dėshiro nė zemrėn tėnde bukurinė e saj dhe mos u rrėmbe nga qepallat e saj.

26

  Sepse pėr njė prostitutė burri katandiset pėr njė copė bukė, dhe gruaja e njė tjetri gjuan shpirtin e vyer tė njė burri.

27

  A mund tė mbajė burri njė zjarr nė gji tė tij pa djegur rrobat e trupit?

28

  A mund tė ecė burri mbi qymyr tė ndezur pa djegur kėmbėt e tij?

29

  Nė kėtė gjendje ėshtė ai qė shkon tek gruaja e njė tjetri; kush e prek nuk do tė mbetet pa u ndėshkuar.

30

  Nuk pėrēmohet hajduti qė vjedh pėr tė shuar urinė kur ėshtė i uritur;

31

  por nė rast se kapet nė faj, duhet tė kthejė shtatėfishin, dhe tė japė tėrė pasurinė e shtėpisė sė tij.

32

  Por ai qė kryen njė shkelje kurore me njė grua ėshtė njė njeri pa mend; ai qė bėn njė gjė tė tillė shkatėrron jetėn e tij.

33

  Do tė gjejė plagė dhe pėrēmim, dhe turpi i tij nuk do t`i hiqet kurrė.

34

  sepse xhelozia e tėrbon bashkėshortin, qė do tė jetė i pamėshirshėm ditėn e hakmarrjes.

35

  Ai nuk do tė pranojė asnjė shpėrblim dhe nuk do tė kėnaqet, edhe sikur t`i bėjnė shumė dhurata.

Fjalėt e urta 7

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: