Albanian Bible

Fjalėt e urta 4

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 5

1

  Biri im, ki kujdes pėr diturinė time, vėri veshin arsyetimit tim,

2

  me qėllim qė ti tė ruash gjykimin dhe buzėt e tua tė fiksojnė diturinė.

3

  Sepse buzėt e gruas qė shkel kurorėn nxjerrin mjaltė dhe goja e saj ėshtė mė e butė se vaji;

4

  por nė fund ajo ėshtė e hidhur si pelini, e mprehtė si njė shpatė me dy presa.

5

  Kėmbėt e saj zbresin drejt vdekjes, hapat e saj ēojnė drejtpėrdrejt nė Sheol.

6

  Ajo nuk ecėn nė shtegun e jetės, por ti nuk i jep rėndėsi kėsaj gjėje; rrugėt e saj janė tė gabuara, por ti nuk e kupton.

7

  Prandaj tani, bij tė mi, mė dėgjoni dhe mos u largoni nga fjalėt e gojės sime.

8

  Mbaje larg prej saj rrugėn tėnde dhe mos iu afro portės sė shtėpisė sė saj,

9

  pėr tė mos ua dhėnė tė tjerėve fuqinė tėnde dhe vitet e tua dikujt qė nuk ka mėshirė.

10

  Me qėllim qė tė huajt tė mos ngopen me pasurinė tėnde, dhe mundi yt tė mos shkojė nė shtėpinė e njė tė huaji,

11

  dhe tė mos rėnkosh kur do tė tė vijė fundi, kur mishi dhe trupi yt do tė jenė tė konsumuar,

12

  dhe tė thuash: "Vallė si urreva mėsimin, dhe si e ka pėrēmuar qortimin zemra ime?

13

  Nuk dėgjova zėrin e atyre qė mė mėsonin dhe nuk ua vura veshin atyre qė mė udhėzonin.

14

  U ndodha pothuajse nė njė tė keqe tė plotė nė mes tė turmės dhe tė kuvendit".

15

  Pi ujin e sternės sate dhe ujin e rrjedhshėm tė pusit tėnd.

16

  A duhet burimet e tua tė derdhen jashtė, si rrėke uji nėpėr rrugė?

17

  Qofshin vetėm pėr ty dhe jo pėr tė huajtė bashkė me ty.

18

  Qoftė i bekuar burimi yt dhe gėzohu me nusen e rinisė sate.

19

  Drenushė e dashur dhe gazelė hirplotė, sisėt e saj le tė tė kėnaqin kurdoherė, dhe qofsh vazhdimisht i dhėnė pas dashurisė qė ke pėr tė.

20

  Pse vallė, biri im, tė biesh nė dashuri me njė grua qė ka shkelur kurorėn dhe tė rrokėsh gjirin e njė tė huaje?

21

  Sepse rrugėt e njeriut janė gjithnjė pėrpara syve tė Zotit, dhe ai vėzhgon tė gjitha shtigjet e tij.

22

  I pabesi zihet nga vetė paudhėsitė e tij dhe mbahet nga litarėt e mėkatit tė tij.

23

  Ai ka pėr tė vdekur sepse nuk korrigjohet dhe do tė zhduket pėr shkak tė marrėzisė sė tij.

Fjalėt e urta 6

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: