Albanian Bible

Psalmet 145

Psalmet

Return to Index

Chapter 146

1

  Aleluja. Shpirti im, lėvdo Zotin.

2

  Unė do ta lėvdoj Zotn deri sa tė kem jetė, do tė kėndoj lavde pėr Perėndinė tim gjatė gjithė jetės sime.

3

  Mos kini besim te princat dhe as te ndonjė bir njeriu, qė nuk mund tė shpėtojė.

4

  Kur fryma e tij ikėn, ai kthehet pėrsėri nė tokė dhe po atė ditė planet e tij zhduken.

5

  Lum ai qė ka Perėndinė e Jakobit si ndihmė, shpresa e tė cilit ėshtė tek Zoti, Perėndia i tij,

6

  qė ka krijuar qiejtė dhe tokėn, detin dhe gjithēka ėshtė nė to, qė ruan besnikėrinė pėrjetė,

7

  qė u jep tė drejtė tė shtypurve dhe ushqim tė uriturve. Zoti ēliron tė burgosurit.

8

  Zoti u hap sytė tė verbėrve, Zoti ngre ata qė janė rrėzuar, Zoti i do tė drejtėt.

9

  Zoti mbron tė huajt, ndihmon jetimin dhe gruan e ve, por pėrmbys udhėn e tė pabesėve.

10

  Zoti mbretėron pėrjetė, Perėndia yt, o Sion, brez pas brezi. Aleluja.

Psalmet 147

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: