Albanian Bible

Psalmet 110

Psalmet

Return to Index

Chapter 111

1

  Aleluja. Unė do tė kremtoj Zotin me gjithė zemėr nė kėshillėn e tė drejtėve dhe nė kuvend.

2

  Tė mėdha janė veprat e Zotit, tė kėrkuara nga tė gjithė ata qė kėnaqen me to.

3

  Veprat e tij janė madhėshtore dhe drejtėsia e tij vazhdon pėrjetė.

4

  Ai bėn qė mrekullitė e tij tė kujtohen; Zoti ėshtė i dhemshur dhe plot mėshirė.

5

  Ai u jep ushqime atyre qė kanė frikė prej tij dhe do ta mbajė mend gjithnjė besėlidhjen e tij.

6

  Ai i tregoi popullit tė tij fuqinė e veprave tė tij, duke i dhėnė trashėgiminė e kombeve.

7

  Veprat e duarve tė tij janė e vėrteta dhe drejtėsia; tėrė urdhėrimet e tij janė tė qėndrueshme,

8

  tė patundura pėrjetė, pėr gjithnjė, tė kryera me vėrtetėsi dhe drejtėsi.

9

  Ai i dėrgoi popullit tė tij shpėtimin, ka vendosur besėlidhjen e tij pėrjetė; i shenjtė dhe i tmerrshėm ėshtė emri i tij.

10

  Frika e Zotit ėshtė zanafilla e diturisė; kanė dituri tė madhe ata qė zbatojnė nė praktikė urdhėrimet e tij; lėvdimi i tij vazhdon nė pėrjetėsi.

Psalmet 112

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: