Albanian Bible

Psalmet 101

Psalmet

Return to Index

Chapter 102

1

  O Zot, dėgjo lutjen time dhe britma ime arriftė tek ty.

2

  Mos ma fshih fytyrėn tėnde ditėn e fatkeqėsisė sime. Zgjate ndaj meje veshin tėnd; kur unė tė kėrkoj, nxito tė mė pėrgjigjesh.

3

  Sepse ditėt e mia davariten si tymi dhe kockat e mia digjen si urė zjarri.

4

  Zemra ime ėshtė goditur dhe thahet si bari, dhe unė harroj madje tė ha ushqim.

5

  Duke vajtuar vazhdimisht, lėkura ime po u ngjitet kockave tė mia.

6

  I ngjaj pelikanit tė shketėtirės dhe jam bėrė si bufi i vendeve tė shkretuara.

7

  Jam pa gjumė dhe si harabeli i vetmuar mbi ēati.

8

  Armiqtė e mi tallen me mua tėrė ditėn; ata qė mė pėrqeshin flasin kundėr meje.

9

  Sepse e ha hirin si buka dhe pėrzjej lotėt me atė qė pi.

10

  Po, pėr shkak tė indinjatės sate dhe tė zemėrimit tėnd, mė ngrite dhe mė hodhe larg.

11

  Ditėt e mia janė si hija qė zgjatet, dhe unė po thahem si bari.

12

  Por ti, o Zot, mbetesh pėrjetė, dhe kujtimi yt zgjat brez pas brezi.

13

  Ti do tė ngrihesh dhe do tė tė vijė keq pėr Sionin, sepse erdhi koha tė tregosh dhembshuri ndaj tij; dhe koha e caktuar erdhi.

14

  Sepse shėrbėtorėt e tu i duan edhe gurėt e tij dhe u vjen keq pėr pluhurin e tij.

15

  Po, kombet do tė kenė frikė nga emri i Zotit dhe gjithė mbretėrit e dheut nga lavdia jote,

16

  kur Zoti do tė rindėrtojė Sionin dhe do tė duket nė lavdinė e tij.

17

  Ai do tė dėgjojė lutjen e njerėzve tė braktisur dhe nuk do ta pėrbuzė lutjen e tyre.

18

  Kjo do tė shkruhet pėr brezin e ardhshmėm, dhe populli qė do tė krijohet do tė lėvdojė Zotin,

19

  sepse ai shikon nga lartėsia e shenjtėrores sė tij; nga qielli Zoti kėqyr dheun,

20

  pėr tė dėgjuar vajtimin e robėrve, pėr tė ēliruar tė dėnuarit me vdekje;

21

  me qėllim qė nė Sion tė shpallin emrin e Zotit dhe nė Jeruzalem lavdinė e tij,

22

  kur popujt dhe mbretėritė do tė mblidhen bashkė pėr t`i shėrbyer Zotit.

23

  Rrugės ai ka pakėsuar fuqinė time dhe ka shkurtuar ditėt e mia.

24

  Kam thėnė: "O Perėndia im, mos mė merr nė mes tė ditėve tė mia. Vitet e tua zgjasin brez pas brezi.

25

  Sė lashti ti ke vendosur tokėn dhe qiejtė janė vepėr e duarve tė tua;

26

  ata do tė zhduken, por ti do tė mbetesh; do tė konsumohen tė gjithė si njė rrobe; ti do t`i ndėrrosh si njė rrobe dhe ata do tė ndryshohen.

27

  Por ti je gjithnjė po ai dhe vitet e tua nuk do tė kenė kurrė fund.

28

  Bijtė e shėrbėtorėve tė tu do tė kenė njė vendbanim dhe pasardhėsit e tyre do tė jenė tė qėndrueshėm para teje".

Psalmet 103

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: