Albanian Bible

Psalmet 79

Psalmet

Return to Index

Chapter 80

1

  Dėgjo, o bari i Izraelit, qė udhėheq Jozefin si njė kope; ti qė rrin mbi Kerubinėt, shkėlqe nė lavdinė tėnde.

2

  Rizgjoje fuqinė tėnde pėrpara Efraimit, Beniaminit dhe Manasit, dhe eja tė na ēlirosh.

3

  O Perėndi, na pėrtėri fuqitė, bėje fytyrėn tėnde tė shkėlqejė dhe ne do tė shpėtojmė.

4

  O Zot, Perėndi i ushtrive, deri kur do tė jesh i zemėruar kundėr lutjes sė popullit tėnd?

5

  Ti u ke dhėnė pėr tė ngrėnė bukė tė njomur me lot, dhe u ke dhėnė pėr tė pirė lot me shumicė.

6

  Ti na ke bėrė objekt mosmarėveshjeje pėr fqinjėt tanė, dhe armiqtė tanė qeshin njeri me tjetrin.

7

  O Perėndi i ushtrive, na pėrtėri forcat tona; bėje fytyrėn tėnde tė shkėlqejė pėrsėri dhe do tė shpėtojmė.

8

  Ti ēove jashtė Egjiptit njė hardhi; i dėbove kombet dhe e mbolle.

9

  Ti e pastrove dheun para saj dhe ajo lėshoi rrėnjė dhe e mbushi dheun.

10

  Malet u mbuluan nga hija e saj dhe kedrat e Perėndisė me degėt e saj.

11

  I zgjati degėt e saj deri nė det dhe llastarėt deri te lumi.

12

  Pse i prishe gjerdhet e saj dhe kėshtu tėrė kalimtarėt kanė mundėsi tė korrin frytet e saj?

13

  Derri i egėr i pyllit e shkreton dhe egėrsirat e fushės kullotin aty.

14

  O Perėndi i ushtrive, tė lutemi kthehu; shiko nga qielli, vėshtro dhe vizito kėtė vresht

15

  dhe drurėt qė mbolli e djathta jote dhe filizin qė e ke forcuar pėr ty.

16

  Ajo u dogj nga zjarri dhe ėshtė prerė; ata vdesin para kėrcėnimit tė fytyrės sate.

17

  Dora jote qoftė mbi njeriun e tė djathtė tėnde, mbi njeriun qė ti e ke bėrė tė fortė pėr ty.

18

  Kėshtu ne nuk do tė largohemi mė prej teje. Na ngjall dhe ne do tė kėrkojmė emrin tėnd.

19

  O Zot, Perėndia i ushtrive, na pėrtėri; bėje fytyrėn tėnde tė shkėlqejė dhe do tė shpėtojmė.

Psalmet 81

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: