Albanian Bible

Psalmet 59

Psalmet

Return to Index

Chapter 60

1

  O Perėndi, ti na ke prapsur, na ke shpėrndarė, je zemėruar; tani na rivendos.

2

  Ti ke bėrė qė tė dridhet toka, e ke ēarė; shėro thyerjet e saj, sepse ajo lėkundet.

3

  Ti e ke ngarkuar popullin tėnd me gjėra tė rėnda; na ke dhėnė tė pimė verė qė tė trullos.

4

  Por tani u ke dhėnė atyre qė tė kanė frikė njė flamur, qė ta ngrenė nė favor tė sė vėrtetės. (Sela)

5

  Shpėto me dorėn tėnde tė djathtė dhe pėrgjigjmu, me qėllim qė ata qė ti i do tė ēlirohen.

6

  Perėndia ka folur nė shenjtėrinė e tij: "Unė do tė triumfoj, do tė ndaj Sikemin dhe do tė mas luginėn e Sukothit.

7

  Imi ėshtė Galaadi, imi ėshtė Manasi, Efraimi ėshtė forca e kokės sime, Juda ėshtė ligjėvėnėsi im;

8

  Moabi ėshtė legeni nė tė cilin lahem; mbi Edomin do tė hedh sandalin tim; mbi Filistejtė do tė ngre britma fitoreje".

9

  Kush do tė mė ēojė nė qytetin e fortė? Kush do tė mė ēojė deri nė Edom?

10

  A nuk do tė jesh pikėrisht ti, o Perėndi, qė na ke prapsur? Nuk do tė dalėsh mė, o Perėndi, me ushtritė tona?

11

  Na ndihmo kundėr armikut, sepse ėshtė e kotė ndihma e njeriut.

12

  Me Perėndinė do tė kryejmė trimėri, dhe ai do tė shkelė armiqtė tanė.

Psalmet 61

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: