Albanian Bible

Psalmet 33

Psalmet

Return to Index

Chapter 34

1

  Unė do ta bekoj Zotin nė ēdo kohė; lėvdimi i tij do tė jetė gjithnjė nė gojėn time.

2

  Shpirti im do tė krenohet me Zotin; njerėzit e pėrulur do ta dėgjojnė dhe do tė gėzohen.

3

  Lartojeni Zotin bashkė me mua, dhe tė lėvdojnė tė gjithė emrin e tij.

4

  Unė e kėrkova Zotin, dhe ai m`u pėrgjigj dhe mė ēliroi nga tė gjitha tmerret e mia.

5

  Ata e shikuan atė dhe u ndriēuan, dhe fytyrat e tyre nuk u turpėruan.

6

  Ky i pikėlluar klithi dhe Zoti e plotėsoi, e shpėtoi nga tė gjitha fatkeqėsitė e tij.

7

  Engjėlli i Zotit zė vend rreth atyre qė kanė frikė prej tij dhe i ēliron.

8

  Provojeni dhe shihni sa i mirė ėshtė Zoti; lum ai njeri qė gjen strehė tek ai.

9

  Kini frikė nga Zoti, ju shenjtorė tė tij, sepse asgjė nuk u mungon atyre qė kanė frikė prej tij.

10

  Luanėt e vegjėl vuajnė nga mungesa e madhe dhe nga uria, por atyre qė kėrkojnė Zotin nuk u mungon asgjė.

11

  Ejani, o bij, dėgjomėni; unė do t`ju mėsoj frikėn e Zotit.

12

  Cili ėshtė ai njeri qė dėshiron jetėn dhe do ditė tė gjata pėr tė parė tė mirėn?

13

  Mbaje gjuhėn tėnde larg sė keqes dhe buzėt e tua tė mos thonė gėnjeshtra.

14

  Largohu nga e keqja dhe bėj tė mirėn, kėrko paqen dhe siguroje.

15

  Sytė e Zotit janė mbi tė drejtėt dhe veshėt e tij janė tė vėmendshėm tė kapin britmėn e tyre.

16

  Fytyra e Zotit ėshtė kundėr atyre qė sillen keq, pėr tė ērrėnjosur kujtimin e tyre nga faqja e dheut.

17

  Tė drejtėt bėrtasin dhe Zoti i dėgjon dhe i ēliron nga tė gjitha fatkeqėsitė e tyre.

18

  Zoti qėndron afėr atyre qė e kanė zemrėn tė thyer dhe shpėton ata qė e kanė frymėn tė dėrmuar.

19

  Tė shumta janė vuajtjet e njeriut tė drejtė, por Zoti e ēliron nga tė gjitha.

20

  Ai i ruan tėrė kockat e tij, dhe asnjė prej tyre nuk copėtohet.

21

  Ligėsia do tė vrasė tė keqin, dhe ata qė urrejnė tė drejtin do tė shkatėrrohen.

22

  Zoti shpengon jetėn e shėrbėtorėve tė tij, dhe asnjė nga ata qė gjejnė strehė te ai nuk do tė shkatėrrohet.

Psalmet 35

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: