Albanian Bible

Psalmet 32

Psalmet

Return to Index

Chapter 33

1

  Ngazėlloni, o njerėz tė drejtė, tek Zoti; lėvdimi u shkon pėr shtat njerėzve tė drejtė.

2

  Kremtojeni Zotin me qeste; kėndojini atij me harpėn me dhjetė tela.

3

  Kėndojini njė kantik tė ri, bjerini me mjeshtėri veglės dhe brohoritni.

4

  Sepse fjala e Zotit ėshtė e drejtė dhe tė gjithė veprat e tij janė bėrė me saktėsi.

5

  Ai e do drejtėsinė dhe barazinė; toka ėshtė e mbushur nga mirėsitė e Zotit.

6

  Qiejtė u bėnė me anė tė fjalės sė Zotit dhe tėrė ushtria e tyre me anė tė frymės sė gojės sė tij.

7

  Ai mblodhi ujėrat nė njė tog dhe vendosi thellėsitė e tyre tė mėdha si rezervuare.

8

  Tėrė toka le tė ketė frikė nga Zoti dhe le tė dridhen para tij tėrė banorėt e botės.

9

  Sepse ai foli dhe gjėja u bė; ai udhėroi dhe gjėja u shfaq.

10

  Zoti e bėn tė dėshtojė planin e kombeve dhe asgjeson synimet e popujve.

11

  Plani i Zotit mbetet pėrjetė dhe qėllimet e zemrės sė tij pėr ēdo brez.

12

  Lum ai komb qė ka Perėndinė Zotin; lum populli qė ai ka zgjedhur pėr trashėgim tė tij.

13

  Zoti shikon nga qielli; ai shikon tėrė bijtė e njerėzve.

14

  Nga vendi i banimit tė tij ai kėqyr tėrė banorėt e tokės.

15

  Ai e ka formuar zemrėn e tė gjithėve, qė kupton tėrė veprat e tyre.

16

  Mbreti nuk shpėtohet nga njė ushtri e madhe; trimi nuk shpėton pėr shkak tė forcės sė tij tė madhe.

17

  Kali ėshtė njė shpresė e kotė shpėtimi, dhe me forcėn e tij tė madhe nuk mund tė shpėtojė asnjeri nga rreziku.

18

  Ja, syri i Zotit ėshtė mbi ata qė kanė frikė para tij, mbi ata qė shpresojnė nė mirėsinė e tij,

19

  pėr ta ēliruar shpirtin e tyre nga vdekja dhe pėr t`i mbajtur tė gjallė nė kohė urie.

20

  Shpirti ynė pret Zotin; ai ėshtė ndihma jonė dhe mburoja jonė.

21

  Po, zemra jonė do tė gėzohet tek ai, sepse kemi besim, nė emrin e tij tė shenjtė.

22

  Mirėsia jote qoftė mbi ne, o Zot, sepse kemi pasur shpresė te ti.

Psalmet 34

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: