Albanian Bible

Psalmet 18

Psalmet

Return to Index

Chapter 19

1

  Qiejtė tregojnė lavdinė e Perėndisė dhe kupa qiellore shpall veprėn e duarve tė tij.

2

  Njė ditė i flet ditės tjetėr dhe njė natė ia tregon tjetrės.

3

  Nuk kanė gojė, as fjalė; zėri i tyre nuk dėgjohet;

4

  por harmonia e tyre pėrhapet mbi gjithė dheun dhe mesazhi i tyre arrin deri nė skajin e botės; nė qiejtė Perėndia ka vėnė njė ēadėr pėr diellin;

5

  dhe ai ėshtė si njė dhėndėr qė del nga dhoma e tij e martesės; ngazėllon si njė trim qė pėrshkon rrugėn e tij.

6

  Ai del nga njė skaj i qiejve dhe rrotullimi e tij arrin deri nė skajin tjetėr; asgjė nuk mund t`i fshihet nxehtėsisė sė tij.

7

  Ligji i Zotit ėshtė i pėrsosur, ai e pėrtėrin shpirtin; dėshmia e Zotit ėshtė e vėrtetė dhe e bėn tė ditur njeriun e thjeshtė.

8

  Porositė e Zotit janė tė drejta dhe e gėzojnė zemrėn; urdhėrimet e Zotit janė te pastra dhe ndriēojnė sytė.

9

  Frika e Zotit ėshtė e pastėr, mbetet pėrjetė; gjykimet e Zotit janė tė vėrteta, tė gjitha janė tė drejta;

10

  janė mė tė dėshirueshme se ari, po, mė tepėr se shumė ari i kulluar; janė mė tė ėmbla se mjalti, nga ai qė del nga hojet.

11

  Edhe shėrbėtori yt mėson prej tyre; ke njė shpėrblim tė madh duke i parė.

12

  Kush i njeh gabimet e tij? Pastromė nga ato qė nuk i shoh.

13

  Pėrveē kėsaj ruaje shėrbėtorin tėnd nga mėkatet e vullnetit, dhe bėj qė ato tė mos mė sundojnė mua; atėherė unė do tė jem i ndershėm dhe i pastėr nga shkelje tė mėdha.

14

  U miratofshin para teje fjalėt e gojės sime dhe pėrsiatjet e zemrės sime, o Zot, kėshtjella ime dhe shpėtimtari im.

Psalmet 20

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: