Albanian Bible

Psalmet 6

Psalmet

Return to Index

Chapter 7

1

  O Zot, Perėndia im, po kėrkoj strehim te ti; shpėtomė nga tėrė ata qė mė pėrndjekin dhe ēliromė,

2

  qė armiku tė mos e shqyejė shpirtin tim si njė luan, duke copėtuar pa mundur njeri tė mė ēlirojė.

3

  O Zot, Perėndia im, nė rast se e kam bėrė kėtė, nė qoftė se ka ligėsi nė duart e mia,

4

  nė rast se sė mirės i jam pėrgjigjur me tė keqen atij qė jetonte nė paqe me mua, ose nė rast se e kam zhveshur armikun tim pa arėsye,

5

  le tė mė pėrndjekė armiku dhe tė mė arrijė, le ta marrė nėpėr kėmbė jetėn time dhe ta zvarritė nė pluhur lavdinė time. (Sela)

6

  Ēohu, o Zot, nė zemėrimin tėnd; ēohu kundėr tėrbimit tė armiqve tė mi dhe nė favorin tim; ti ke vendosur gjykimin.

7

  Kuvendi i popujve do tė tė rrethojė; kthehu mbi tė nė njė vend tė ngritur.

8

  Zoti do tė gjykojė popujt; gjykomė, o Zot, sipas drejtėsisė sime dhe ndershmėrisė sime.

9

  Jepi fund ligėsisė sė njerėzve tė kėqij, por vendos njeriun e drejtė, sepse ti je Perėndia i drejtė, qė provon zemrat dhe mendjet.

10

  Mburoja ime ėshtė te Perėndia, qė shpėton ata qė janė tė drejtė nga zemra.

11

  Perėndia ėshtė njė gjykatės i drejtė dhe njė Perėndi qė zemėrohet ēdo ditė me keqbėrėsit.

12

  Nė qoftė se keqbėrėsi nuk ndryshon, ai do tė mprehė shpatėn e tij; e ka shtrirė harkun e tij dhe e ka pėrgatitur.

13

  Ai ka pėrgatitur kundėr tij armė vdekjeprurėse, i mban gati shigjetat e tij tė zjarrta.

14

  Ja, keqbėrėsi lind padrejtėsinė; ai ka konceptuar ligėsinė dhe ka pėr tė pjellė mashtrimin.

15

  Ai gėrmon njė gropė dhe e bėn tė thellė, por bie vetė nė gropėn qė ka bėrė.

16

  Ligėsia e tij do tė kthehet mbi kryet e vet dhe dhuna e tij do tė bjerė mbi ēafkėn e kokės.

17

  Unė do ta falenderoj Zotin pėr drejtėsinė e tij, dhe do tė kėndoj lėvdime nė emėr tė Zotit, Shumė tė Lartit.

Psalmet 8

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: