Albanian Bible

Psalmet 1

Psalmet

Return to Index

Chapter 2

1

  Pse ziejnė kombet dhe pse popujt kurdisin gjėra tė kota?

2

  Mbretėrit e dheut mblidhen dhe princat kėshillohen bashkė kundėr Zotit dhe tė vajosurit tė tij,

3

  duke thėnė: "Le t`i kėputim prangat e tyre dhe t`i heqim qafe litarėt e tyre".

4

  Ai qė ulet nė qiejtė do tė qeshė, Zoti do tė tallet me ta.

5

  Atėherė do t`u flasė nė zemėrimin e tij dhe do t`i trembė nė indinjatėn e tij tė madhe,

6

  dhe do tė thotė: "E vendosa mbretin tim mbi Sion, malin tim tė shenjtė.

7

  Do tė shpallė dekretin e Zotit. Ai mė ka thėnė: "Ti je biri im, sot mė linde.

8

  Mė kėrko dhe unė do tė jap kombet si trashėgimi pėr ty dhe mbarė dheun si zotėrim tėndin.

9

  Ti do t`i copėtosh me njė shufėr hekuri, do t`i bėsh copė-copė si njė enė prej argjile"".

10

  Tani, pra, o mbretėr, tregohuni tė urtė; pranoni ndreqjen, o gjyqtarė tė dheut.

11

  Shėrbeni me frikė Zotin dhe gėzohuni me drithma.

12

  Nėnshtrohuni Birit, qė tė mos zemėrohet dhe tė mos vdisni rrugės, sepse zemėrimi i tij mund tė ndizet nė njė ēast. Lum ata qė gjejnė strehė tek ai.

Psalmet 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: