Albanian Bible

Jobi 41

Jobi

Return to Index

Chapter 42

1

  Atėherė Jobi iu pėrgjigj Zotit dhe tha:

2

  "E pranoj qė mund tė bėsh gjithēka, dhe qė asnjė nga planet e tua nuk mund tė pengohet.

3

  Kush ėshtė ai qė, pa pasur gjykim, errėson mendjen tėnde? Prandaj thashė gjėra qė nuk i kuptoja, gjėra shumė tė larta pėr mua qė nuk i njihja.

4

  Dėgjomė, pra, dhe unė do tė flas; unė do tė tė bėj pyetje dhe ti do tė mė pėrgjigjesh.

5

  Veshi im kishte dėgjuar tė flitej pėr ty por tani syri im tė sheh.

6

  Prandaj ndjej neveri ndaj vetes dhe pendohem mbi pluhurin dhe hirin".

7

  Mbas kėtyre fjalėve qė Zoti i drejtoi Jobit, Zoti i tha Elifazit nga Temani: "Zemėrimi im u ndez kundėr teje dhe kundėr dy miqve tė tu, sepse nuk keni folur drejt pėr mua, ashtu si ka bėrė shėrbėtori im Job.

8

  Tani, pra, merrni me vete shtatė dema dhe shtatė desh, shkoni te shėrbėtori im Job dhe ofroni njė olokaust pėr veten tuaj. Dhe shėrbėtori im Jobi do tė lutet pėr ju; dhe kėshtu pėr respektin qė kam pėr tė nuk do t`ju trajtoj sipas marrėzisė suaj, sepse nuk keni folur drejt pėr mua, si ka bėrė shėrbėtori im Job".

9

  Elifazi nga Temani, Bildadi nga Shuahu dhe Tsofari nga Naamathi shkuan dhe vepruan ashtu si kishte urdhėruar Zoti; dhe Zoti tregoi kujdes pėr Jobin.

10

  Mbasi Jobi u lut pėr miqtė e tij, Zoti e ktheu nė gjendjen e mėparshme; kėshtu Zoti i dha Jobit dyfishin e tėrė atyre qė kishte zotėruar.

11

  Tėrė vėllezėrit e tij, tėrė motrat e tij dhe tėrė tė njohurit e tij tė mėparshėm erdhėn ta takonin; hėngrėn bashkė me tė nė shtėpinė e tij; i dhanė zemėr dhe e ngushėlluan pėr tė gjitha fatkeqėsitė qė Zoti kishte dėrguar mbi tė; pastaj secili prej tyre i dha njė monedhė argjendi dhe njė unazė ari.

12

  Zoti i bekoi vitet e fundit tė Jobit mė tepėr se vitet e para, sepse ai pati katėrmbėdhjetė mijė dele, gjashtė mijė deve, njė mijė pendė qe dhe njė mijė gomarė.

13

  Pati gjithashtu shtatė bij dhe tri bija;

14

  e quajti tė parėn Jemimah, tė dytėn Ketsiah dhe tė tretėn Keren-Hapuk.

15

  Nė tėrė vendin nuk kishte gra aq tė bukura sa bijat e Jobit; dhe i ati u la atyre njė trashėgimi midis vėllezėrve tė tyre.

16

  Mbas kėsaj Jobi jetoi njėqind e dyzet vjet dhe i pa bijtė e tij dhe bijtė e bijve tė tij pėr katėr breza.

17

  Pastaj Jobi vdiq plak dhe i ngopur me ditė.

Psalmet 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: