Albanian Bible

Jobi 38

Jobi

Return to Index

Chapter 39

1

  A e di ti kohėn kur pjellin dhitė e malit apo ke vėrejtur vallė pjelljen e drenushave?

2

  A di ti tė numėrosh muajt kur merr fund barra e tyre, apo njeh ti kohėn kur duhet tė pjellin?

3

  Mblidhen dhe pjellin tė vegjlit e tyre, duke u dhėnė fund kėshtu dhembjeve tė tyre.

4

  Tė vegjlit e tyre bėhen tė fortė, rriten jashtė, shkėputen dhe nuk kthehen mė pranė tyre.

5

  Kush lė tė lirė gomarin e egėr, kush e ka zgjidhur gomarin e egėr,

6

  tė cilit i kam caktuar tė rrijė nė shkretėtirė dhe tokėn e kripur si banesė?

7

  Ai pėrēmon zhurmėn e qytetit dhe nuk dėgjon britmat e asnjė zotėrie.

8

  Hapėsirat e gjera tė maleve janė kullota e tij, dhe ai shkon dhe kėrkon ēdo gjė qė ėshtė e gjelbėr.

9

  Bualli vallė a pranon tė tė shėrbejė ose tė kalojė natėn pranė grazhdit tėnd?

10

  A mund ta lidhėsh vallė buallin me litar qė tė lėrojė tokėn nė hulli, ose tė lesojė luginat pas teje?

11

  A do t`i kesh besim atij, sepse forca e tij ėshtė e madhe, ose do t`ia lėsh atij punėn tėnde?

12

  A do tė mbėshtetesh tek ai pėr tė ēuar nė shtėpi grurin dhe pėr ta mbledhur nė lėmė?

13

  Krahėt e strucit rrahin tėrė gaz, por ato nuk janė me siguri krahėt dhe pendėt e lejlekut.

14

  Ai nė fakt i braktis vezėt e tij pėr tokė dhe i lė tė ngrohen nė pluhur.

15

  duke harruar qė njė kėmbė mund t`i shtypė ose njė kafshė e fushave mund t`i shkelė.

16

  I trajton ashpėr tė vegjlit e tij, sikur tė mos ishin tė vetėt; por lodhja e tij pa asnjė interes ėshtė e kotė,

17

  sepse Perėndia e ka lėnė pa dituri dhe nuk i ka dhėnė zgjuarsi.

18

  Por kur ngrihet mė kėmbė pėr tė ikur, tallet me kalin dhe me kalorėsin e tij.

19

  A je ti ai qė i ke dhėnė forcėn kalit dhe ia ke veshur qafėn me jele qė valėviten?

20

  A je ti ai qė e bėn tė kėrcejė si njė karkalec? Hingėllima e tij krenare tė kall tmerr.

21

  Ēukėrmon nė luginė duke u kėnaqur nga forca e tij; sulet nė mes tė kacafytjes me armė.

22

  Pėrbuz frikėn dhe nuk trembet, as zmbrapset pėrpara shpatės.

23

  Mbi tė kėrcet kėllėfi i shigjetave, shtiza qė vetėtin dhe ushta.

24

  Me zjarr dhe vrull i zhduk distancat dhe nuk qėndron nė vend kur bie buria.

25

  Qė nė dėgjimin e parė tė burisė, ai thotė: "Aha"!, dhe e nuhat nga larg betejėn, zėrin kumbues tė kapitenėve dhe britmėn e luftės.

26

  Mos vallė pėr shkak tė zgjuarsisė sate ngrihet e fluturon krahathati dhe i hap krahėt e tij drejt jugut?

27

  Éshtė vallė nėn komandėn tėnde qė shqiponja ngrihet lart dhe e bėn folenė e saj nė vende tė larta?

28

  Banon mbi shkėmbinj dhe qėndron mbi krepa tė rrėpirta.

29

  Nga lart ajo pėrgjon gjahun dhe sytė e saj vrojtojnė larg.

30

  Tė vegjlit e saj thithin gjak dhe, ku ka tė vrarė, atje ndodhet ajo".

Jobi 40

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: