Albanian Bible

Jobi 34

Jobi

Return to Index

Chapter 35

1

  Elihu vazhdoi tė flasė dhe tha:

2

  "A tė duket njė gjė e drejtė kur thua: "Jam mė i drejtė se Perėndia"?

3

  Nė fakt ke thėnė: "Ē`dobi ke? Ēfarė dobie do tė kisha nga mėkati im?".

4

  Do tė tė pėrgjigjem ty dhe miqve tė tu bashkė me ty.

5

  Sodite qiellin dhe shiko me kujdes; shih retė, qė ndodhen mė lart se ti.

6

  Nė qoftė se ti mėkaton, ēfarė efekti ka mbi tė? Nė qoftė se ti i shumėzon prapėsitė e tua ēfarė dėmi i shkakton?

7

  Nė rast se je i drejtė, ēfarė i jep, ose ēfarė merr ai nga dora jote?

8

  Ligėsia jote mund tė dėmtojė vetėm njė njeri si ti, dhe drejtėsia jote mundet t`i sjellė vetėm dobi birit tė njė njeriu.

9

  Ngrihet zėri pėr numrin e madh tė shtypjeve, ngrihet zėri pėr tė kėrkuar ndihmė pėr shkak tė dhunės sė tė fuqishmėve;

10

  por asnjeri nuk thotė: "Ku ėshtė Perėndia, krijuesi im, qė natėn tė jep kėngė gėzimi,

11

  qė na mėson mė tepėr gjėra se sa kafshėve tė fushave dhe na bėn mė tė urtė se zogjtė e qiellit?"

12

  Kėshtu ngrihen zėra, por ai nuk pėrgjigjet pėr shkak tė krenarisė sė njerėzve tė kėqij.

13

  Me siguri Perėndia nuk ka pėr t`i dėgjuar ligjėratat boshe dhe i Plotfuqishmi nuk do t`jua vėrė veshin.

14

  Edhe sikur ti tė thuash se nuk e shikon atė, ēėshtja jote qėndron para tij, dhe ti duhet tė presėsh.

15

  Por tani, duke qenė se nė zemėrimin e tij ai nuk dėnon dhe nuk u jep shumė rėndėsi shkeljeve,

16

  Jobi hap kot buzėt dhe mbledh fjalė qė nuk kanė arsye".

Jobi 36

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: