Albanian Bible

Jobi 25

Jobi

Return to Index

Chapter 26

1

  Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha: "Si e ke ndihmuar tė dobėtin,

2

  ose si e ke ndihmuar krahun pa forcė?

3

  Si e ke kėshilluar atė qė nuk ka dituri, dhe ēfarė njohurish tė mėdha i ke komunikuar?

4

  Kujt ia ke drejtuar fjalėt e tua, dhe e kujt ėshtė fryma qė ka dalė prej teje?

5

  Tė vdekurit dridhen nėn ujėrat, dhe kėshtu bėjnė edhe banorėt e tyre.

6

  Para atij Sheoli ėshtė i zbuluar, Abadoni ėshtė pa vel.

7

  Ai shtrin veriun nė zbrazėti dhe e mban tokėn pezull mbi hiēin.

8

  I mbyll ujėrat nė retė e tij, por ato nuk ēahen nėn peshėn e tyre.

9

  E mbulon pamjen e fronit tė tij, duke shtrirė mbi tė retė e tij.

10

  Ka shėnuar njė kufi tė veēantė mbi sipėrfaqen e ujėrave, nė kufirin e dritės me terrin.

11

  Kollonat e qiellit dridhen dhe habiten nga kėrcėnimi i tij.

12

  Me forcėn e tij qetėson detin, me zgjuarsinė tij ka rrėzuar Rahabin.

13

  Me Frymėn e tij ka zbukuruar qiejt, dora e tij ka shpuar tejpėrtej gjarpėrin dredharak.

14

  Ja, kėto janė vetėm thekėt e veprave tė tij. Ē`murmurimė tė lehtė tė tij arrijmė tė dėgjojmė! Por vallė kush do tė arrijė tė kuptojė gjėmimin e fuqisė sė tij?

Jobi 27

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: