Albanian Bible

Jobi 7

Jobi

Return to Index

Chapter 8

1

  Atėherė Bildadi nga Shuahu u pėrgjigj dhe tha:

2

  "Deri kur do tė flasėsh nė kėtė mėnyrė, dhe fjalėt e gojės sate do tė jenė si njė erė e furishme?

3

  A mundet Perėndia tė shtrėmbėrojė gjykimin dhe i Potfuqishmi tė pėrmbysė drejtėsinė?

4

  Nė rast se bijtė e tu kanė mėkatuar kundėr tij, ai i ka braktisur nė prapėsinė e tyre.

5

  Por nė rast se ti e kėrkon Perėndinė dhe i lutesh fort tė Plotfuqishmit,

6

  nė rast se je i pastėr dhe i ndershėm, me siguri ai do tė ngrihet nė favorin tėnd dhe do tė rivendosė selinė e drejtėsisė sate.

7

  Ndonėse gjendja jote e kaluar ka qenė njė gjė e vogėl,

8

  e ardhmja jote do tė jetė e madhe. Pyet, pra, brezat qė shkuan dhe shqyrto gjėrat e zbuluara nga etėrit e tyre;

9

  ne nė tė vėrtetė i pėrkasim sė djeshmes dhe nuk dimė asgjė, sepse ditėt tona mbi tokė janė si njė hije.

10

  A nuk do tė mėsojnė vallė ata dhe nuk do tė flasin, duke nxjerrė fjalė nga zemra e tyre?

11

  A mund tė rritet papirusi jashtė moēalit dhe a mund tė zhvillohet xunkthi pa ujė?

12

  Ndėrsa ėshtė ende i gjelbėr, pa qenė prerė, ai thahet para ēdo bari tjetėr.

13

  Kėto janė rrugėt e tė gjithė atyre qė harrojnė Perėndinė; kėshtu shpresa e tė paudhit tretet.

14

  Besimi i tij do tė pritet dhe sigurimi i tij ėshtė si njė pėlhurė merimange.

15

  Ai mbėshtetet te shtėpia e tij, ajo nuk qėndron; kapet te ajo, por ajo nuk mban.

16

  Ai ėshtė krejt i gjelbėr nė diell dhe degėt e tij zgjaten mbi kopshtin e tij;

17

  dhe rrėnjėt e tij pleksen rreth njė grumbulli gurėsh dhe depėrtojnė midis gurėve tė shtėpisė.

18

  Por nė rast se shkėputet nga vendi i tij, ky e mohon, duke thėnė: "Nuk tė kam parė kurrė!".

19

  Ja, ky ėshtė gėzimi i mėnyrės sė tij tė tė jetuarit, ndėrsa tė tjerėt do tė dalin nga pluhuri.

20

  Ja, Perėndia nuk e flak njeriun e ndershėm, as i ndihmon keqbėrėsit.

21

  Ai do t`i japė edhe mė buzėqeshje gojės sate dhe kėngė gėzimi buzėve tė tua.

22

  Ata qė tė urrejnė do tė mbulohen me turp dhe ēadra e tė paudhėve do tė zhduket".

Jobi 9

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: