Albanian Bible

Esdra 1

Esdra

Return to Index

Chapter 2

1

  Kėta janė njerėzit e provincės qė u kthyen nga robėria, midis atyre qė Nebukadnetsari, mbret i Babilonisė, kishte ēuar nė robėri nė Babiloni, dhe qė u kthyen nė Jeruzalem dhe nė Judė, secili nė qytetin e tij.

2

  Ata qė erdhėn me Zorobabelin ishin Jeshua, Nehemia, Serajahu, Relajahu, Mardokeo, Bilshani, Mispari, Bigvai, Rehumi dhe Baanahu.

3

  Bijtė e Paroshit, dy mijė e njėqind e shtatėdhjetė e dy.

4

  Bijtė e Shefatiahut, treqind e shtatėdhjetė e dy.

5

  Bijtė e Arahut, shtatėqind e shtatėdhjetė e pesė.

6

  Bijtė e Pahath-Moabit, pasardhės tė Jeshuas dhe tė Joabit, dy mijė e tetėqind e dymbėdhjetė.

7

  Bijtė e Elamit, njė mijė e dyqind e pesėdhjetė e katėr.

8

  Bijtė e Zatuit, nėntėqind e dyzet e pesė.

9

  Bijtė e Zakait, shtatėqind e gjashtėdhjetė.

10

  Bijtė e Banit, gjashtėqind e dyzet e dy.

11

  Bijtė e Bebait, gjashtėqind e njėzet e tre.

12

  Bijtė e Azgadit, njė mijė e dyqind e njėzet e dy.

13

  Bijtė e Adonikamit, gjashtėqind e gjashtėdhjetė e gjashtė.

14

  Bijtė e Bigvait, dy mijė e pesėdhjetė e gjashtė.

15

  Bijtė e Adinit, katėrqind e pesėdhjetė e katėr.

16

  Bijtė e Aterit, domethėnė tė Ezekias, nėntėdhjetė e tetė.

17

  Bijtė e Betsait, treqind e njėzet e tre.

18

  Bijtė e Jorahut, njėqind e dymbėdhjetė.

19

  Bijtė e Hashumit, dyqind e njėzet e tre.

20

  Bijtė e Gibarit, nėntėdhjetė e pesė.

21

  Bijtė e Betlemit, njėqind e njėzet e tre.

22

  Burrat e Netofahut, pesėdhjetė e gjashtė.

23

  Burrat e Anathothit, njėqind e njėzet e tetė.

24

  Burrat e Azmavethit, dyzet e dy.

25

  Burrat e Kirjath-Arimit, tė Kefirahut dhe tė Beerothit, shtatėqind e dyzet e tre.

26

  Burrat e Ramahut dhe tė Gebės, gjashtėqind e njėzet e njė.

27

  Burrat e Mikmasit, njėqind e njėzet e dy.

28

  Burrat e Bethelit dhe tė Ait, dyqind e njėzet e tre.

29

  Bijtė e Nebos, pesėdhjetė e dy.

30

  Bijtė e Magbishit, njėqind e pesėdhjetė e gjashtė.

31

  Bijtė e njė Elami tjetėr, njė mijė e dyqind e pesėdhjetė e katėr.

32

  Bijtė e Harimit, treqind e njėzet.

33

  Bijtė e Lodit, tė Hadidit dhe tė Onos, shtatėqind e njėzet e pesė.

34

  Bijtė e Jerikos, treqind e dyzet e pesė.

35

  Bijtė e Senaahut, tre mijė e gjashtėqind e tridhjetė.

36

  Priftėrinjtė: bijtė e Jedajahut, nga shtėpia e Jeshuas, nėntėqind e shtatėdhjetė e tre.

37

  Bijtė e Imerit, njė mijė e pesėdhjetė e dy.

38

  Bijtė e Pashurit, njė mijė e dyqind e dyzet e shtatė.

39

  Bijtė e Harimit, njė mijė e shtatėmbėdhjetė.

40

  Levitėt: bijtė e Jeshuas dhe tė Kadmielit, pasardhės tė Hodaviahut, shtatėdhjetė e katėr.

41

  Kėngėtarėt: bijtė e Asafit, njėqind e njėzet e tetė.

42

  Bijtė e derėtarėve: bijtė e Shalumit, bijtė e Aterit, bijtė e Talmonit, bijtė e Akubit, bijtė e Hatitas, bijtė e Shobait, gjithsej njėqind e tridhjetė e nėntė.

43

  Nethinejtė: bijtė e Tsihas, bijtė e Hasufas, bijtė e Tabaothit,

44

  bijtė e Kerosit, bijtė e Siahas, bijtė e Padonit,

45

  bijtė e Lebanahut, bijtė e Hagabahut, bijtė e Akubit,

46

  bijtė e Hagabit, bijtė e Shamlait, bijtė e Hananit,

47

  bijtė e Gidelit, bijtė e Gaharit, bijtė e Reajahut,

48

  bijtė e Retsinit, bijtė e Nekodas, bijtė e Gazamit,

49

  bijtė e Uzas, bijtė e Paseahut, bijtė e Besait,

50

  bijtė e Asnahut, bijtė e Mehunimit, bijtė e Nefusimit,

51

  bijtė e Bakbukut, bijtė e Hakufas, bijtė e Harhurit,

52

  bijtė e Batsluthit, bijtė e Mehidas, bijtė e Harshas,

53

  bijtė e Barkosit, bijtė e Siseras, bijtė e Thamahut,

54

  bijtė e Netsiahut, bijtė e Hatifas,

55

  bijtė e shėrbėtorėve tė Salomonit; bijtė e Sotait, bijtė e Soferethit, bijtė e Perudas,

56

  bijtė e Jaalas, bijtė e Darkonit, bijtė e Gidelit,

57

  bijtė e Shefatiahut, bijtė e Hatilit, bijtė e Pokereth-Hatsebaimit, bijtė e Amit.

58

  Tėrė Nethinejtė dhe bijtė e shėrbėtorėve tė Salomonit ishin treqind e nėntėdhjetė e dy.

59

  Kėta qenė ata qė u kthyen nga Tel-Melahu, nga Tel-Harsha, nga Kerub-Adani dhe nga Imeri; por ata nuk qenė nė gjendje tė tregonin shtėpinė e tyre atėrore dhe pasardhėsit e tyre, pėr tė provuar nė se ishin nga Izraeli;

60

  bijtė e Delajahut, bijtė e Tobiahut, bijtė e Nekodas, gjithsej gjashtėqind e pesėdhjetė e dy.

61

  Midis bijve tė priftėrinjve: bijtė e Habajahut, bijtė e Hakotsit, bijtė e Barzilait, qė kishte pėr grua njė nga bijat e Barzilait, Galaaditit, dhe qė u quajt me emrin e tyre.

62

  Kėta kėrkuan listėn e tyre midis atyre tė regjistruar nė gjenealogjitė, por nuk e gjetėn; prandaj u pėrjashtuan nga priftėria si tė papastėr.

63

  Qeveritari i urdhėroi ata tė mos hanin asgjė nga gjėrat shumė tė shenjta deri sa tė mos paraqitej njė prift me Urim dhe Thumim.

64

  Tėrė asambleja pėrbėhej nga dyzet e dy mijė e treqind e gjashtėdhjetė veta.

65

  Pa llogaritur shėrbėtorėt dhe shėrbėtoret e tyre, qė arrinin shtatė mijė e treqind e tridhjetė e shtatė; midis tyre kishte gjithashtu dyqind kėngėtarė dhe kėngėtare.

66

  Ata kishin shtatėqind e tridhjetė e gjashtė kuaj, dyqind e dyzet e pesė mushka,

67

  katėrqind e tridhjetė e pesė deve dhe gjashtė mijė e shtatėqind e njėzet gomarė.

68

  Disa tė parė tė shtėpive atėrore, kur arritėn nė shtėpinė e Zotit qė ėshtė nė Jeruzalem, dhanė bujarisht dhurata pėr shtėpinė e Perėndisė, nė mėnyrė qė ajo tė ngrihej pėrsėri nė vendin e mėparshėm.

69

  I dhanė thesarit tė veprės, sipas mjeteve tė tyre, gjashtėdhjetė e njė mijė darikė ari, pesė mijė mina argjendi dhe njėqind veshje prifti.

70

  Kėshtu priftėrinjtė, Levitėt, njerėzit e popullit, kėngėtarėt, derėtarėt dhe Nethinejtė, u vendosėn nė qytetet e tyre, dhe gjithė Izraelitėt nė qytetet e tyre.

Esdra 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: