Albanian Bible

2 i Kronikave 4

2 i Kronikave

Return to Index

Chapter 5

1

  Kėshtu u pėrfundua tėrė puna qė Salomoni kishte urdhėruar pėr shtėpinė e Zotit. Atėherė Salomoni solli tėrė gjėrat qė i ati kishte shenjtėruar: argjendin, arin dhe tė gjitha veglat, dhe i futi nė thesaret e shtėpisė sė Perėndisė.

2

  Atėherė Salomoni mblodhi nė Jeruzalem pleqtė e Izraelit dhe tė gjithė krerėt e fiseve, princat e familjeve atėrore tė bijve tė Izraelit, pėr ta ēuar lart arkėn e besėlidhjes tė Zotit nga qyteti i Davidit, domethėnė nga Sioni.

3

  Tėrė burrat e Izraelit u mblodhėn rreth mbretit pėr festėn qė binte nė muajin e shtatė.

4

  Kėshtu tėrė pleqtė e Izraelit erdhėn dhe Levitėt morėn arkėn.

5

  Ata e ēuan lart arkėn, ēadrėn e mbledhjes dhe tė gjitha pėrdorėset e shenjta qė ndodheshin nė ēadėr. Kėto gjėra i mbartėn priftėrinjtė dhe Levitėt.

6

  Mbreti Salomon dhe tėrė asambleja e Izraelit, e mbledhur rreth tij, u grumbulluan rreth arkės dhe flijuan njė sasi kaq tė madhe dhensh dhe lopėsh qė nuk mund tė numėroheshin as tė llogariteshin.

7

  Priftėrinjtė e ēuan pastaj arkėn e besėlidhjes tė Zotit nė vendin e vet, nė shenjtėroren e tempullit, nė vendin shumė tė shenjtė, nėn krahėt e kerubinėve.

8

  Nė fakt kerubinėt i shtrinin krahėt mbi vendin e arkės dhe mbulonin nga lart arkėn dhe shufrat e saj.

9

  Shufrat ishin aq tė gjata sa qė skajet e tyre nė arkė mund tė shiheshin pėrballė vendit shumė tė shenjtė, por nuk dukeshin nga jashtė. Ato kanė mbetur atje deri ditėn e sotme.

10

  Nė arkė nuk kishte asgjė tjetėr veē dy pllakave qė Moisiu kishte vendosur nė malin Horeb, kur Zoti lidhi njė besėlidhje me bijtė e Izraelit, kur kėta kishin dalė nga Egjipti.

11

  Tani, ndėrsa priftėrinjtė dilnin nga vendi i shenjtė (tėrė priftėrinjtė e pranishėm nė tė vėrtetė ishin shenjtėruar pa respektuar rendin e klasave,

12

  dhe tėrė Levitėt kėngėtarė, Asafi, Hemani, Jeduthuni, bijtė dhe vėllezėrit e tyre, tė veshur me li tė bardhė, me cembale, harpa dhe qeste nė dorė rrinin mė kėmbė nė lindje tė altarit, dhe bashkė me ta njėqind e njėzet priftėrinjtė qė u binin borive)

13

  dhe kur trumbetarėt dhe kėngėtarėt si njė njeri i vetėm bėnė tė dėgjohet bashkarisht zėri i tyre pėr tė lėvduar dhe pėr tė kremtuar Zotin dhe e ngritėn zėrin nė tingullin e borive, tė cembaleve dhe tė veglave tė tjera muzikore dhe lėvduan Zotin: "Sepse ėshtė i mirė, sepse mirėsia e tij vazhdon nė pėrjetėsi", ndodhi qė shtėpia, shtėpia e Zotit, u mbush me njė re,

14

  dhe priftėrinjtė nuk mundėn tė rrinin pėr tė shėrbyer pėr shkak tė resė, sepse lavdia e Zotit mbushte shtėpinė e Perėndisė.

2 i Kronikave 6

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: