Albanian Bible

1 i Kronikave 23

1 i Kronikave

Return to Index

Chapter 24

1

  Klasat e bijve tė Aaronit ishin kėto. Bijtė e Aaronit ishin Nadabi, Abihu, Eleazari dhe Ithamari.

2

  Nadabi dhe Abihu vdiqėn para atit tė tyre dhe nuk lanė fėmijė; prandaj ushtruan detyrėn e priftit Eleazari dhe Ithamari.

3

  Pastaj Davidi, sė bashku me Tsadokun, nga bijtė e Eleazarit, dhe me Ahimelekun, nga bijtė e Ithamarit, i ndau sipas detyrave tė shėrbimit tė tyre.

4

  Me qenė se kishte mė tepėr familjarė midis bijve tė Eleazarit sesa midis bijve tė Ithamarit, ata u ndanė nė kėtė mėnyrė: pėr bijtė e Eleazarit, gjashtėmbėdhjetė tė parė tė shtėpisė atėrore dhe pėr bijtė e Ithamarit, tetė tė parė sipas shtėpive tė tyre atėrore.

5

  Ata u ndanė me short, si njera palė ashtu dhe pala tjetėr, sepse kishte princa tė shenjtėrores dhe princa tė Perėndisė qoftė midis bijve tė Eleazarit, qoftė midis bijve tė Ithamarit.

6

  Shkruesi Shemajahu, bir i Nathaneelit, njė Levit i regjistroi nė prani tė mbretit, tė princave, tė priftit Tsadok, tė Ahimelekut, birit tė Abiathsarit, dhe tė tė parėve tė shtėpive atėrore tė priftėrinjve dhe tė Levitėve. U hodh nė short njė shtėpi atėrore pėr Eleazarin dhe njė tjetėr pėr Ithamarin.

7

  I pari i caktuar nga shorti ishte Jehojaribi, i dyti Jedajahu,

8

  i treti Harimi, i katėrti Seorimi,

9

  i pesti Malkijahu, i gjashti Mijamimi,

10

  i shtati Hakotsi, i teti Abijahu,

11

  i nėnti Jeshua, i dhjeti Shekanjahu,

12

  i njėmbėdhjeti Eliashibi, i dymbėdhjeti Jakimi,

13

  i trembėdhjeti Hupahu, i katėrmbėdhjeti Jeshebeabi,

14

  i pesėmbėdhjeti Bilgahu, i gjashtėmbėdhjeti Imeri,

15

  i shtatėmbėdhjeti Heziri, i tetėmbėdhjeti Hapitsetsi,

16

  i nėntėmbėdhjeti Pethahiahu, i njėzeti Jehezekeli,

17

  i njėzetenjėti Jakini, i njėzetedyti Gamuli,

18

  i njėzetetreti Delajahu, i njėzetekatėrti Maaziahu.

19

  Kėto ishin turnet pėr shėrbimin e tyre kur hynin nė shtėpinė e Zotit, sipas normave tė caktuara nga Aaroni, ati i tyre, duke iu pėrmbajur urdhrave tė Zotit, Perėndisė tė Izraelit.

20

  Sa pėr pjesėn tjetėr tė bijve tė Levit, tė bijve tė Amramit, Shubaeli; tė bijve tė Shubaelit, Jehdia.

21

  Pėr Rehabiahun, bijve tė Rehabiahut, ata kishin si tė parė Ishshiahun.

22

  Pėr Itsharitėt, ata kishin si tė parė Shelomothin: bijtė e Shelomothit kishin Jahathin.

23

  Bijtė e Hebronit patėn si tė parė Jeriahun, si tė dytė Amariahun, tė tretė Jahazielin dhe tė katėrt Jekomeamin.

24

  Nga bijtė e Uzielit tė parė kishin Mikahun; nga bijtė e Mikahut, Shamirin;

25

  i vėllai i Mikahut, Ishshiahu; nga bijtė e Ishshiahut, Zakarian.

26

  Nga bijtė e Merarit ishin Mahli dhe Mushi; biri i Jaaziahut, Beno.

27

  Bijtė e Merarit me anė tė Jaaziahut ishin Beno, Shohami, Zakuri dhe Ibri.

28

  Nga Mahli kemi Eleazarin, qė nuk pati fėmijė.

29

  Nga Kishi, birin e Kishit, Jerahmeelin.

30

  Bijtė e Mushit ishin Mahli, Ederi dhe Jerimothi. Kėta ishin bijtė e Levitėve sipas shtėpive tė tyre atėrore.

31

  Edhe kėta, ashtu si bijtė e Aaronit, vėllezėr tė tyre, hodhėn nė short nė prani tė mbretit David, tė Tsadokut, tė Ahimelekut dhe tė tė parėve tė shtėpive atėrore tė priftėrinjve dhe tė Levitėve. Tė parėt e shtėpive atėrore u trajtuan nė tė njėjtėn mėnyrė si vėllezėrit e tyre tė rinj.

1 i Kronikave 25

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: