Albanian Bible

1 i Kronikave 15

1 i Kronikave

Return to Index

Chapter 16

1

  Kėshtu e prunė arkėn e Perėndisė dhe e vendosėn nė mes tė tabernakullit qė Davidi kishte ngritur pėr tė; pastaj ofruan olokauste dhe flijime falenderimi pėrpara Perėndisė.

2

  Kur Davidi mbaroi sė ofruari olokaustet dhe flijimet e falenderimit, ai bekoi popullin nė emėr tė Zotit;

3

  pastaj u ndau tėrė Izraelitėve, burra dhe gra, secilit prej tyre njė bukė, njė racion mish dhe njė sasi rrushi tė thatė.

4

  Pastaj vendosi pėrpara arkės tė Zotit disa Levitė pėr tė kryer shėrbimin pėr tė kujtuar, pėr tė falenderuar dhe pėr tė lėvduar Zotin, Perėndinė e Izraelit;

5

  Asafi, i pari, Zakaria i dyti mbas tij, pastaj Jeieli, Shemiramothi, Jehieli, Matithiahu, Eliabi, Benajahu, Obed-Edomi dhe Jejeli. Ata u binin harpave dhe qesteve, ndėrsa Asafi u binte cembaleve.

6

  Priftėrinjtė Benajah dhe Jahaziel pėrkundrazi i binin trombės vazhdimisht pėrpara arkės sė besėlidhjes sė Perėndisė.

7

  Atė ditė Davidi u besoi pėr herė tė parė Asafit dhe vėllezėrve tė tij detyrėn qė tė kėndonin lėvdata Zotit.

8

  Kremtoni Zotin, kujtoni emrin e tij; bėjini tė njohura veprat e tij midis popujve.

9

  Kėndojini atij, lėvdoheni, mendoni tė gjitha mrekullitė e tij.

10

  Lėvdohuni me emrin e tij tė shenjtė; u gėzofshin zemrat e tė gjithė atyre qė kėrkojnė Zotin!

11

  Kėrkoni Zotin dhe forcėn e tij, kėrkoni vazhdimisht fytyrėn e tij!

12

  Kujtoni mrekullitė qė ka bėrė, ēuditė e tij dhe gjykimet qė kanė dalė nga goja e tij,

13

  ju, o stermpa tė Izraelit, shėrbėtorit tė tij, o bij tė Jakobit, tė zgjedhurit e tij!

14

  Ai ėshtė Zoti, Perėndia ynė; gjykimet e tij i gjejmė mbi tė gjithė tokėn.

15

  Mos harroni kurrė besėlidhjen e tij, fjalėn e tij tė urdhėruar pėr njė mijė breza,

16

  besėlidhjen e lidhur me Abrahamin, betimin qė i ka bėrė Isakut,

17

  qė ia konfirmoi Jakobit si njė statut dhe Izraelit si njė besėlidhje tė pėrjetshme,

18

  duke thėnė: "Unė do t`ju jap vendin e Kanaanit si pjesė e trashėgimisė suaj".

19

  kur nuk ishin veēse njė numėr i vogėl, fare i pakėt dhe tė huaj nė vend.

20

  Kur shkonin nga njė komb nė njė tjetėr, nga njė mbretėri nė njė popull tjetėr,

21

  ai nuk lejoi qė ndokush t`i shtypte; pėrkundrazi dėnoi disa mbretėr pėr dashurinė qė ushqente pėr ta,

22

  duke thėnė: "Mos prekni tė vajosurit e mi dhe mos u bėni asnjė tė keqe profetėve tė mi".

23

  Kėndojini Zotit, o banorė tė tė gjithė tokės, lajmėroni ēdo ditė shpėtimin e tij!

24

  Shpallni lavdinė e tij midis kombeve dhe mrekullitė e tij midis tėrė popujve!

25

  Sepse Zoti ėshtė i madh dhe i denjė tė lėvdohet nė kulm; ai ėshtė me friksuėsi nga tėrė perėnditė.

26

  Sepse tėrė perėnditė e kombeve janė idhuj, kurse Zoti ka krijuar qiejtė.

27

  Shkėlqimi dhe madhėria janė para tij, forca dhe gėzimi ndodhen nė banesėn e tij.

28

  Jepini Zotit, o familje tė popujve, jepini Zotit lavdi dhe forcė.

29

  Jepini Zotit zulmin qė i takon emrit tė tij, ēojini oferta dhe ejani para tij. Bini pėrmbys para Zotit nė shkėlqimin e shenjtėrisė sė tij;

30

  dridhuni para tij, o banorė tė tė gjithė tokės! Po, bota ėshtė e qėndrueshme dhe nuk do tė tundet.

31

  Le tė gėzohen qiejtė dhe toka, dhe le tė thonė kombet: "Zoti mbretėron".

32

  Le tė gjėmojė deti dhe tėrė ato qė janė nė tė;

33

  atėherė tėrė drurėt e pyllit do tė lėshojnė britma gėzimi pėrpara Zotit, sepse ai vjen tė gjykojė tokėn.

34

  Kremtoni Zotin, sepse ai ėshtė i mirė, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

35

  Thoni: "Shpėtona, o Perėndi i shpėtimit tonė! Na mblidh dhe na ēliro nga kombet, me qėllim qė tė kremtojmė emrin tėnd tė shenjtė dhe tė mburremi se tė kemi lėvduar".

36

  I bekuar qoftė Zoti, Perėndia i Izraelit, nga amshimi nė amshim! Dhe tėrė populli tha: "Amen", dhe lėvdoi Zotin.

37

  Kėshtu Davidi la Asafin dhe vėllezėrit e tij atje pėrpara arkės sė besėlidhjes tė Zotit, me qėllim qė tė shėrbenin vazhdimisht pėrpara arkės, sipas nevojave tė ēdo dite,

38

  la edhe Obed-Edomin dhe tė gjashtėdhjetė e tetė vėllezėrit e tij (Obed-Edomi, bir i Jeduthunit dhe Hosahu si derėtarė),

39

  dhe priftin Tsadok dhe priftėrinjtė vėllezėr tė tij pėrpara tabernakullit tė Zotit, nė vendin e lartė qė ishte nė Gabaon,

40

  me qėllim qė ata t`i ofronin Zotit olokauste mbi altarin e olokausteve, vazhdimisht nė mėngjes e nė mbrėmje, sipas tėrė atyre qė janė shkruar nė ligjin e Zotit, qė ai ia kishte imponuar Izraelit.

41

  Dhe me ta ishin Hemani, Jeduthuni dhe tė tjerėt qė ishin zgjedhur dhe caktuar me emėr pėr tė lėvduar Zotin, sepse mirėsia e tij ėshtė e pėrjetshme.

42

  Me ta ishin gjithashtu Hemani dhe Jeduthuni me bori dhe cembale, pėr ata qė do t`u binin veglave, dhe me vegla muzikore pėr tė shoqėruar kėngėt e Perėndisė. Bijtė e Jeduthunit duhet tė rrinin te porta.

43

  Mė nė fund tėrė populli u kthye, secili nė shtėpinė e vet, dhe Davidi u kthye pėr tė bekuar shtėpinė e vet.

1 i Kronikave 17

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: